Kto zarabia na owocach i warzywach? UOKiK skontroluje marże pośredników

Autor: UOKiK 07 września 2021 15:23

Kto zarabia na owocach i warzywach? UOKiK skontroluje marże pośredników Prezes UOKiK zlecił kontrolę dotyczącą cen owoców i warzyw/ fot.shutterstock.com

Prezes UOKiK zlecił kontrolę dotyczącą cen owoców i warzyw, z uwagi na ich niski poziom. Pracownicy Inspekcji Handlowej sprawdzą ceny jabłek, borówek, ziemniaków i kapusty na poszczególnych szczeblach obrotu, rozpoczynając od kontroli w sieciach handlowych.

UOKiK skontroluje, kto i ile zarabia na polskich owocach i warzywach

Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zlecił kontrolę marż pośredników i sieci handlowych. Ma to pozwolić na oszacowanie, ile na tych produktach zarabiają rolnicy, pośrednicy oraz sieci handlowe.

Celem kontroli jest zbadanie, jak kształtują się ceny polskich owoców i warzyw w całym łańcuchu dostaw, rozpoczynając od sklepu sieci handlowej, poprzez kolejne podmioty pośredniczące, aż do producenta rolnego.

Inspekcja Handlowa sprawdzi ceny jabłek, borówki, ziemniaków i kapusty

- Niskie ceny skupu owoców i warzyw budzą zaniepokojenie rolników i sadowników. Z drugiej strony konsumenci skarżą się na wysokie kwoty, które muszą płacić za te produkty w sklepach. Dlatego poleciłem Inspekcji Handlowej pozyskanie dowodów, które pozwolą na ocenę sytuacji na rynku polskich owoców i warzyw. Kontrolerzy zbadają, jak kształtują się ceny poszczególnych partii produktów, a także czy są one efektem czynników rynkowych – mówi prezes UOKiK Tomasz Chróstny. Jak dodaje, sprawdzone zostaną najpopularniejsze gatunki jabłek, borówki, ziemniaki i kapusta biała.

Kontrole będą realizowane przez podległą prezesowi UOKiK Inspekcję Handlową. Pracownicy IH rozpoczną swoje działania w dużych sieciach handlowych, następnie na zasadzie „kroku wstecz”, sprawdzą kolejne podmioty znajdujące się w łańcuchu dostaw.

Jak zapewnia UOKiK, dzięki temu ustalone zostaną ceny polskich owoców i warzyw oraz marże osiągane przy sprzedaży dalszym nabywcom, w tym marże pośredników i sieci handlowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI