Kowalczyk: Wysoki eksport żywności to zasługa rolników i przetwórcówPAP - 23 czerwca 2022 10:06


Wysoki poziom eksportu produktów rolno-spożywczych to zasługa polskich rolników, firm przetwórczych i eksporterów - podkreślił na XVIII Kongresie Eksporterów Polskich wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Polska w 2021 r. sprzedała zagranicę żywność o wartości 37,4 mld zł, o 9 proc. więcej niż rok wcześniej.

"Poziom eksportu produktów rolno-spożywczych to zasługa po pierwsze polskich rolników, którym zawdzięczamy znakomite produkty rolne, a po drugie - świetnych polskich przetwórców (...). To właśnie produkty końcowe dzięki doskonałym surowcom oraz metodom przetwarzania znajdują nabywców także na rynkach światowych. Dobra marka polskiej żywności, z roku na rok coraz bardziej rozpoznawalna na świecie, powoduje, że polski eksport tak się rozwija. Możemy być z tego dumni - podkreślił cytowany w komunikacie resortu rolnictwa szef resortu rolnictwa.

Możemy być spokojni o bezpieczeństwo żywnościowe

Wicepremier zaznaczył, że osiągnięcia Polski w dziedzinie eksportu produktów rolno-spożywczych - to ogromny sukces budowany przez lata. Zauważył, że ważnym momentem dla rozwoju polskiego eksportu było wejście Polski do Unii Europejskiej, które szerzej otworzyło bramy eksportowe, z czego dziś korzystają firmy zarówno zajmujące się eksportem, jak i produkcją oraz przetwórstwem, a także rolnicy.

Jak mówił, dzięki temu, że jesteśmy tak dużym producentem żywności i mamy jej nadwyżkę umożliwiającą znaczący eksport, możemy w tych niespokojnych czasach być spokojni o nasze bezpieczeństwo żywnościowe. Zapewniamy je też przebywającym w Polsce obywatelom Ukrainy.

Kowalczyk zauważył również, że obecna sytuacja na świecie stawia przed polskim eksportem i polskimi eksporterami nowe wyzwania i zadania. Wyraził nadzieje i oczekiwania w stosunku do polskich eksporterów, którzy dzięki swoim doświadczeniom mogą pomóc w transporcie ukraińskich produktów.

Polski rząd gotowy do współpracy 

"Bardzo liczę tu na polskich eksporterów, którzy wspomogą m.in. w eksporcie produktów spożywczych, głównie zboża z Ukrainy, żeby zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe w tych częściach świata, w których jest ono w tej chwili zagrożone. Cieszymy się więc z sukcesów, ale i wyzwań jest przed nami bardzo dużo" - zaznaczył szef resortu rolnictwa.

Wicepremier Kowalczyk podkreślił także gotowość polskiego rządu do współpracy i pomocy w zakresie organizacji eksportu ukraińskich towarów.

Wicepremier Kowalczyk wręczył nagrody laureatom konkursu "Wybitny Eksporter Roku 2022", czyli: puchar MRiRW - Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Kole; statuetkę MRiRW - firmie Kandy Dariusz Socik; dyplom MRiRW - Przedsiębiorstwu Produkcyjno-Handlowemu Ewa-Bis.

Organizator Kongresu - Stowarzyszenie Eksporterów Polskich - uhonorował zaś ministra rolnictwa medalem "Zasłużony dla eksportu".