Kazachstan stał się drugim co do wielkości dostawcą cebuli do Polski

Autor: www.sadyogrody.pl/Freshplaza 08 kwietnia 2019 14:20

Kazachstan stał się drugim co do wielkości dostawcą cebuli do Polski fot. shutterstock.com

W 2018 r. Polska znacznie zwiększyła wolumen zakupów cebuli na rynkach zagranicznych, o czym informowali analitycy Ukraińskiego Stowarzyszenia Owoców i Warzyw (UPAP), powołując się na FreshMarket. Kazachstan nie eksportował cebuli na polski rynek do 2017 r., ale w 2018 r., zajął drugie miejsce w rankingu największych dostawców, ustępując jedynie Niemcom - podaje Freshplaza za fruit-ukraine.org.

Według Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) eksporterzy Kazachstanu zdołali sprzedać w ubiegłym roku aż 7000 ton cebuli na polskim rynku. Analitycy rynku wyjaśniają, że sytuacja ta jest wynikiem spadku produkcji cebuli w Polsce.

„W 2018 r., ze względu na niekorzystne warunki pogodowe, produkcja cebuli w Polsce znacznie zmalała” - powiedziała Tetyana Smirnova, główny analityk ukraińskiego stowarzyszenia owoców i warzyw (UPAA). „Według oficjalnych danych polscy producenci zebrali jesienią tylko 565 tys. ton cebuli, czyli o 15% mniej niż w 2017 r. To najgorszy wynik od kilku sezonów. W tym kontekście polscy importerzy zostali zmuszeni do poszukiwania alternatywnych dostawców cebuli.

Oprócz Kazachstanu, Polska znacznie zwiększyła import cebuli z Indii (2,3 tys. ton). Ukraina miała również szansę zwiększyć swoją obecność na polskim rynku cebuli. W 2018 r. Ukraińscy eksporterzy wysłali 2,2 tys. tony, w porównaniu z 0,1 tys. ton w 2017 r.

Holandia pozostała liderem wśród głównych dostawców cebuli w Polsce. Kraj ten zdołał zwiększyć swoje dostawy z 32,9 tys. ton do 34,8 tys. ton, nawet pomimo zmniejszenia własnej produkcji.

Łącznie w 2018 r. Polska sprowadziła 61,5 tys. ton cebuli, czyli o 21% więcej niż w 2017 r. pod względem wartości import wzrósł o 40% i osiągnął wartość 70,5 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI