Japonia otworzy się na eksport polskiej borówki?

Autor: PAP 28 września 2022 09:33

Japonia otworzy się na eksport polskiej borówki? Japonia otworzy się na polskie borówki? /fot.shutterstock.com

Wicepremier Henryk Kowalczyk zakończył dwudniową wizytę w Japonii; w jej trakcie rozmawiał z japońskim ministrem rolnictwa o zwiększeniu eksportu polskiej żywności do Japonii, w tym borówek - podał resort rolnictwa.

Jak poinformowało we wtorek Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wicepremier Kowalczyk reprezentował rząd na uroczystościach pogrzebowych byłego premiera Japonii Shinzo Abego. W wydarzeniu uczestniczyło 218 delegacji zagranicznych, w tym 35 głów państw.

Podczas wizyty w Japonii Kowalczyk spotkał się też z premierem Japonii Fumio Kishidą oraz z ministrem rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa Tetsuro Nomurą.

Rozmowa z premierem Kishidą była okazją do wymiany opinii nt. aktualnej sytuacji międzynarodowej spowodowanej wojną w Ukrainie. Wicepremier Kowalczyk wyraził podziękowania dla japońskiego rządu i społeczeństwa za ofiarność i pomoc udzielaną ukraińskim uchodźcom przebywającym w Polsce.

Podczas rozmowy z japońskim ministrem rolnictwa szef MRiRW omówił stan i perspektywy rozwoju dwustronnej współpracy gospodarczej w ramach Partnerstwa Strategicznego, w tym zwiększenia eksportu polskiej żywności na rynek japoński. Jak podkreśliło MRiRW, spotkanie ministrów rolnictwa Polski i Japonii miało wymiar historyczny - ostatnie rozmowy na tym szczeblu odbyły się w 2009 r.

"Cieszy fakt, że polska żywność zyskała uznanie wymagających importerów i konsumentów japońskich. Liczę, że decyzja władz japońskich z sierpnia br. o przywróceniu możliwości eksportu mięsa drobiowego z Polski przyczyni się do dalszego zwiększenia obrotów handlowych" - powiedział cytowany w komunikacie wicepremier Kowalczyk.

Japonia otworzy się na polskie borówki?

Szef polskiego resortu rolnictwa wyraził również oczekiwanie zakończenia uzgodnień dotyczących eksportu z Polski przetworzonego termicznie mięsa drobiowego i produktów drobiowych oraz sprawnego przebiegu procedur mających na celu otwarcie rynku japońskiego dla polskich borówek.

Jak podano, szef japońskiego resortu rolnictwa podziękował delegacji polskiej za wizytę w Tokio i udział w uroczystościach pogrzebowych byłego premiera Shinzo Abego. Z uznaniem odniósł się do wsparcia niesionego przez Polaków wobec uchodźców z Ukrainy. Poinformował także o planach organizacji w Japonii w 2023 r. spotkania ministrów rolnictwa krajów G7 - podało MRiRW.

Rozmówcy wyrazili oczekiwanie zwiększenia polsko-japońskiej wymiany handlowej artykułami rolno-spożywczymi, także w ramach Umowy o partnerstwie gospodarczym między Unią Europejską a Japonią (EPA), która weszła w życie 1 lutego 2019 roku. W rozmowach nie zabrakło wątku bezpieczeństwa żywnościowego na świecie w kontekście wojny w Ukrainie.

Jak zaznaczył resort, Japonia jest istotnym partnerem Polski w sektorze rolno-spożywczym. W 2021 r. odnotowano 54 proc. wzrost wartości polskich towarów wysyłanych do Japonii do poziomu 95,2 mln euro (w 2020 r. wartość eksportu wyniosła 61,6 mln euro). 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI