Jakie są bariery rozwoju eksportu na dalekie rynki? (video)Aneta Gwara-Tarczyńska / www.sadyogrody.pl - 26 listopada 2019 23:21


Egipt stał się dla nas ważnym rynkiem, do którego wysłaliśmy bardzo dużą ilość jabłek Tamtejsi konsumenci poznali nasze polskie jabłka i bardzo je polubili. Firmy i grupy producenckie nauczyły się współpracować z tamtymi kontrahentami więc relacje biznesowe silnie się rozwinęły. Jednak trzeba pamiętać, że promocja jest cały czas potrzebna i ma wpływ na rozwój tych dalekich rynków - mówi w rozmowie z serwisem www.sadyogrody.pl Paulina Kopeć, sekretarz generalny stowarzyszenia "Unia Owocowa".

- Rynek Indii również jest pozytywnym zaskoczeniem. W tym sezonie eksportowano tam ponad 20 tys. ton jabłek. Ważne jest aby dobre relacje utrzymać z tymi krajami, ponieważ są to perspektywiczne rynki nie tylko dla nas - przyznaje. 

Paulina Kopeć dodaje, że jedną z barier rozwoju eksportu na dalekie rynki jest odpowiednia ilość owoców nadających się na eksport. - Mamy jabłka bardzo dobrej jakości tylko nie zawsze jest odpowiednia ilość takich owoców. Drugą barierą jest to, że są momenty w roku że nie ma czym handlować. Tak jak w tym momencie strategia sadowników jest taka, żeby jabłka trzymać w chłodniach wobec czego nie ma czym handlować - tłumaczy. 

{film;16428}