×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Jaka sytuacja na rynku warzyw? Ile kosztują warzywa korzeniowe i kapustne?

Autor: Dr Paweł Kraciński, Instytut Ekonomii i Finansów SGGW 28 grudnia 2022 09:40

Jaka sytuacja na rynku warzyw? Ile kosztują warzywa korzeniowe i kapustne? Warzywa korzeniowe i kapustne w porównaniu do innych tj. importowanych i spod osłon są istotnie tańsze w obecnym sezonie i to dlatego cieszyły się większym zainteresowaniem konsumentów. / fot. shutterstock

Na Święta zainteresowanie rynkowe warzywami było nieco większe, ale nie cały asortyment kupowano chętnie. Warzywa korzeniowe i kapustne w porównaniu do innych tj. importowanych i spod osłon są istotnie tańsze w obecnym sezonie i to dlatego cieszyły się większym zainteresowaniem konsumentów.

W obecnych realiach rynkowych znaczna część konsumentów preferuje tańsze zakupy, co jest z korzyścią dla sektora warzyw podstawowych.

Okres świąteczny na rynku warzyw - co się dzieje? 

Okres świąteczny nie jest czasem rekordowej sprzedaży warzyw. Zwiększone zakupy wynikały raczej z kilku dni wolnych, w czasie których sklepy są zamknięte. Tradycyjnie największa sprzedaż warzyw podstawowych spodziewana jest zimą, ale jej wolumen zależeć będzie od wielu czynników m.in. przebiegu pogody, który ma wpływ na gusta konsumentów oraz oczywiście sytuacji na rynkach międzynarodowych.  

Wyższe ceny marchwi w grudniu 2022

W grudniu wzrosły znacząco (30-40%) w porównaniu do listopada ceny otrzymywane przez producentów za marchew kierowaną na rynek świeży. W końcu grudnia stawki za marchew w handlowym kalibrze i jakości wynosiły 1,50-1,80 zł/kg w przedsiębiorstwach dostarczających do sieci handlowych. Niektórzy pośrednicy próbowali kupić korzenie taniej.

Ceny pietruszki, selera i buraków - jakie stawki? 

Ceny pietruszki i selera sprzedawanych na rynek świeży nie zmieniły się znacząco w ostatnich tygodniach. Za selera płacono najczęściej 2,20-2,40 zł/kg a za pietruszkę od 2,50 do maksymalnie 3,50 zł/kg w zależności od miejsca sprzedaży. Ceny buraczków czerwonych wzrosły nieznacznie w porównaniu do listopada. Odpowiednim przygotowane zgodnie z wymaganiami odbiorcy wyceniane były najczęściej od 0,90 do 1,30 zł/kg.

Warzywa kapustne - wzrost cen kapusty białej i czerwonej

Na rynku kapustnych wzrosty odnotowano w odniesieniu do kapusty białej i czerwonej. Stawki maksymalne sprzedaży kapusty białej z przeznaczaniem na rynek świeży wyniosły 1,60 zł/kg, a ceny minimalne 0,90 zł/kg. W przetwórstwie za kapustę białą oferowano około 0,60 zł/kg.  Średnie ceny kapusty czerwonej przewyższały stawki za kapustę białą o 16%, a rozpiętość stawek oferowanych rolnikom wyniosła od 1,00 zł/kg do 1,70 zł/kg.

Tak duże różnice cen na rynku kapusty białej i czerwonej wynikały z różnych stawek oferowanych przed sieci detalistów oraz jakości warzyw. Na rynku kapusty pekińskiej ceny utrzymywały się na zbliżonym do listopada poziomie i zaczynały się od 1,00 zł/kg. Tak niskie ceny w porównaniu do wcześniejszych, wynikały z dużej ilości warzyw na rynku, których jakość była różna. Najczęstsze ceny sprzedaży pekińskiej wynosiły od 1,00 zł/kg do 1,30 zł/kg. Maksymalne przekraczały 2,00 zł/kg ale należały do rzadkości.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI