Jak zagospodarować odsort warzyw? Lidl sprzedaje krzywe marchewki z Polfarmu

Autor: KZ 08 grudnia 2021 10:49

Jak zagospodarować odsort warzyw? Lidl sprzedaje krzywe marchewki z Polfarmu Sieć Lidl odkupiła krzywe marchewki od Grupy Producentów Owoców i Warzyw Polfarm/ fot. materiały prasowe

Jeszcze niedawno prezes Grupy Producentów Owoców i Warzyw Polfarm mówił w wywiadzie dla www.sadyogrody.pl o wyzwaniu zagospodarowania odsortu warzyw, a dziś okazało się, że Lidl Polska  odkupiła nieperfekcyjne marchewki od Grupy.

Krzywe marchewki pojawią się we wszystkich sklepach sieci już od czwartku, 9 grudnia do wyczerpania zapasów, w cenie 4,99 zł/5 kg.

Krzywe marchewki w sklepach Lidl Polska 

Sieć stara się przekonać konsumentów, że nieperfekcyjne warzywa mają tyle samo smaku i wartości co pozostałe oraz nie należy się ich obawiać.

Lidl zdecydował się odkupić nieperfekcyjne marchewki od polskiej Grupy Producentów Owoców i Warzyw – POLFARM, z siedzibą w Chwaszczynie, na Kaszubach. Warzywa zostały już prawie spisane przez rynek na straty z uwagi na ich krzywiznę, popękania oraz nieregularne wymiary. 

To już nie pierwsza taka sytuacja, kiedy sieć promuje nieperfekcyjne warzywa. W przeszłości Lidl dwukrotnie wykupił od rolnika krzywe buraki, które ostatecznie zostały przez klientów przyjęte bardzo dobrze i udało się zapobiec ich zmarnowaniu. 

Uchronić krzywe marchewki przed zmarnowaniem

- Doskonały wygląd warzyw, piękny kolor czy regularny kształt to częste przesłanki decydujące o zakupie danego produktu lub jego odrzuceniu w przypadku niespełnienia tych oczekiwań. Niestety wiemy, że klienci wciąż pozostają w tym zakresie bezlitośni, a przecież natura tak nie działa. Sądziliśmy, że i tym razem niedoskonałe warzywa zostaną odrzucone przez rynek, ale szczęśliwie dzięki wspólnej akcji z siecią Lidl Polska uda się uchronić marchewki przed zmarnowaniem. Liczymy, że tego typu działania oprócz zapobieganiu marnowaniu warzyw mają również charakter edukacyjny i że w przyszłości wszyscy spojrzymy na niedoskonałości produktów z większą otwartością – komentuje Michał Gulczyński z ulokowanego na Kaszubach Polfarmu.

Polfarm - zagospodarować odsort warzyw

- O wyzwaniach związanych z niemarnowaniem niedoskonałych warzyw opowiadaliśmy w jednym z wywiadów. Okazało się, że Lidl dowiedział się o naszych marchewkach i sieć sama zgłosiła się z propozycją współpracy, ponownie wspierając ideę zero waste” – dodaje Michał Gulczyński.

Czytaj: GPOiW Polfarm: Nie zarabiamy. Walczymy o przetrwanie (wywiad)

Właśnie w wywiadzie z www.sadyogrody.pl, Paweł Gulczyński mówił o wyzwaniach zagospodarowania odsortu warzyw. 

- Wielkim wyzwaniem jest zagospodarowanie odsortu warzyw - nawet do 40% towaru, który jest pełnowartościowy ale nie mieści się w standardach sieci handlowych. Pracujemy nad tym, odnieśliśmy w tym małe sukcesy, ale nie takie, o jakich marzyliśmy. Na pewno sukcesem jest przekonanie przemysłu, że marchewka niestandardowa uprawiana w zintegrowanej produkcji jest dobra do spożycia. Nie sprzedajemy tego towaru drogo, ale nie wyrzucamy. Natomiast jesteśmy na bardzo zaawansowanej drodze inwestycyjnej, aby z tej marchewki robić surówki, sałatki, półprodukty do zup. Myślę, że w przyszłym roku już zaczniemy inwestycję - mówił Paweł Gulczyński.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI