Jak kształtuje się rynek jabłek deserowych?Aneta Gwara-Tarczyńska / www.sadyogrody.pl - 14 października 2019 09:31


Przełom września i października charakteryzuje się zwykle sezonowym spadkiem cen jabłek. Tegoroczne sezonowe obniżki są jednak wolniejsze niż średnio w poprzednich 5 latach. Dane IERiGŻ-PIB (za MRiRW) wskazują, że dynamika cen na początku sez. 2019/20 systematycznie rosła - mówi w rozmowie z serwisem www.sadyogrody.pl Mariusz Dziwulski, ekspert rynków rolnych banku PKO BP.

Dodaje, że w pierwszym tyg. października jabłka deserowe w skupach były droższe przeciętnie o 113% w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem, podczas gdy na początku września o 73% r/r. Istotne podwyżki cen są konsekwencją zdecydowanie mniejszej podaży jabłek w kraju, w odniesieniu do rekordowej w 2018 r. Ceny jabłek są jednak niższe w porównaniu do 2017 r. (średnio we wrześniu o ok. 17%).

- GUS pod koniec września utrzymał wcześniejsze (lipcowe) szacunki dot. zbiorów tych owoców w Polsce w 2019 r. Mają one wynieść niespełna 3 mln t, tj. mniej o 25% r/r i o 23% więcej niż w 2017 r. Warto zwrócić uwagę, że spadki produkcji jabłek w pozostałych krajach UE nie były tak dynamiczne jak w Polsce– wg prognoz WAPA zbiory w UE, wyłączając Polskę, zmniejszą się w 2019 r. o 7,3% r/r ale będą o 23% wyższe w porównaniu do 2017 r. - komentuje ekspert. 

Mariusz Dziwulski przyznaje, że notowania z poprzednich lat wskazują, że ceny jabłek w czwartym kwartale mają tendencję do stabilizacji, stąd też w najbliższych 3-4 miesiącach nie należy spodziewać się istotnych zmian, choć wysoka dynamika wzrostu prawdopodobnie utrzyma się.

- Potencjał do dalszego wzrostu będzie można określić oceniając pojawiające się dane dotyczące eksportu tych owoców na początku bieżącego sezonu, a także wielkości zapasów w UE - podsumował ekspert banku PKO BP.