Jabłka na sortowanie: popyt jest słaby, ale ceny pozostają stabilne

Autor: www.sadyogrody.pl 28 kwietnia 2021 16:40

Jabłka na sortowanie: popyt jest słaby, ale ceny pozostają stabilne Jabłka na sortowanie: popyt jest słaby ale ceny pozostają stabilne/fot. shutterstock.com

Ceny jabłek na sortowanie w firmach handlujących i grupach producenckich w większości pozostają bez zmian. Nie są jednak one na poziomie zadowalającym, dodatkowo niektóre podmioty próbują "przepchnąć" niższą cenę za Golden Deliciousa.

Na rynku jabłek deserowych z przeznaczeniem na sortowanie ceny pozostają w większości na stabilnym poziomie. Pojawia się jednak trend spadkowy dla odmiany Golden Delicious. W większości podmiotów ceny za Goldena utrzymują sie w granicach 1,70 zł jednak pojawiają się próby zakupu tej odmiany nawet za 1,50 zł/kg. Słyszy się opinie, że popyt na tę odmianę na rynku eksportowym jest znikomy.

W rejonie Warki Ligol, Szampion i Jonagored  wyceniane są na 1,30 zł/kg  za kaliber 7-9 i 0,70 zł za rozmiar 6,5-7. Prince -1,40 z za kilogram  za standardowy kaliber i 0,80 zł za  rozmiar 6,5-7.

Nie zmieniły się ceny za odmianę Gala Royal, nadal kupowana jest za 2 zł za rozmiar od 7do 9. Po 1,60 zł sortownie płacą za kaliber 6,5-7, drobna Gala w rozmiarze 6-6,5 kupowana jest za 1,20 zł i za 1zł kupowane są owoce w rozmiarze od 5,5 do 5. Sprzedaż Gali na eksport jest na bardzo niskim poziomie.

Idared nadal kupowany jest w przedziale 1,00- 1,10 zł w rozmiarze od 7 do 9 i 0,70- 0,80 zł za drobne owoce. Bywa , że niektóre podmioty oferują niższą cenę- 0,90 zł za standardowy kaliber. 

Nadal w rejonie wareckim firmy handlujące i grupy producenckie skarżą się na kiepską jakość jabłek z kontrolowanej atmosfery, najbardziej na uszkodzenia gradowe. 

Nie zapominajmy, że wielu sadowników posiada jabłko o świetnej jakości, jednak oferowane obecnie ceny nie są zadowalające i nie rekompensują kosztów poniesionych przez producentów.

Jabłka - sprawdź oferty kupna/ sprzedaży na Giełda Rolna! 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI