Jabłka droższe niż cytrusy. Tak wysokich cen nie było od lat

Autor: wp.pl 15 lipca 2020 15:37

Jabłka droższe niż cytrusy. Tak wysokich cen nie było od lat Ceny jabłek zaskakują konsumentów; fot. unsplash.com

Ceny jabłek zaskakują konsumentów. Są drogie nie tylko w sklepach, również pośrednicy muszą płacić za nie niezwykle dużo. Na rynku w Broniszach jabłka kosztują od 5 do nawet 11 zł za kilogram. Dla porównania - banany kosztują tam maksymalnie 5,10 zł, a pomarańcze - 6,50 zł. Tańsze od jabłek są również morele czy granaty - podaje wp.pl.

W zeszłym roku ceny były zupełnie inne. Na przykład kilogram jabłek jonagold w Broniszach kosztował w lipcu 2019 r. średnio 1,33 zł. Dziś kosztuje przeciętnie aż 6 zł.

Przemysław Błądek, dyrektor handlowy firmy Appolonia, tłumaczy, że obecnie firmom po prostu kończą się zapasy tych owoców. - Jest bardzo mało jabłek z poprzedniego sezonu, właściwie mamy już puste komory - mówi przedstawiciel firmy. - Od 20 lat nie pamiętamy tak wysokich cen jabłek - dodaje.

Skąd puste magazyny? Przyczyn jest kilka. - Ze względu na epidemię koronawirusa spadła sprzedaż cytrusów, a znacznie wzrosła sprzedaż jabłek – dlatego teraz ich brakuje - wyjaśnia Błądek w rozmowie z WP Finanse.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI