Jabłka 2022 - jakie zainteresowanie na rynkach zagranicznych?

Autor: Krystyna Zagórska 27 listopada 2022 15:15

Jabłka 2022 - jakie zainteresowanie na rynkach zagranicznych? Pod znakiem zapytania pozostaje handel z Egiptem. Tamtejszy rząd narzucił formę płatności- akredytywy, aby ograniczyć import produktów do pewnych ilości. / fot. shutterstock

- W tym sezonie jabłka cieszą się dużym zainteresowaniem na rynku bliskowschodnim, który jest głównie skoncentrowany na zakupie jabłek odmiany Royal Gala o wyraźnych prążkach - mówi serwisowi sadyogrody.pl Adam Malengiewicz, specjalista ds. sprzedaży w firmie Ewa- Bis.

Eksport polskich jabłek w sezonie 2022/23

Jakie jest zainteresowanie polskimi jabłkami? Jakie rynki oceniasz jako perspektywiczne?

W tym sezonie jabłka cieszą się dużym zainteresowaniem na rynku bliskowschodnim, który jest głównie skoncentrowany na zakupie jabłek odmiany Royal Gala o wyraźnych prążkach. Jabłka według oczekiwań importerów muszą być przede wszystkim dobrze wybarwione. Im owoc ma bardziej wyraźne prążki, tym cieszy się większym zainteresowaniem. Odbiorcy z dalekich rynków pytają w 90 proc. o odmianę Royal Gala. Pozostałe zapytania stanowią odmiany jabłek takich jak np. Red Delicious. Aktualnie nasi klienci z Dubaju głównie importują Royal Galę, natomiast jabłka odmiany Red Delicious sprowadzają aktualnie z krajów ościennych.

Adam Malengiewicz, specjalista ds. sprzedaży w firmie Ewa- Bis

W Indiach import polskich jabłek dopiero rozpoczyna się w pełni. Dostępność krajowych jabłek nabiera na znaczeniu, a produkcja stale się rozwija. Na rynek trafia także część jabłek importowanych z Turcji, które w tamtejszym kraju cieszą się zainteresowaniem. Większość odbiorców również oczekuje Royal Gali. Zawsze staram się zainteresować klientów innymi odmianami jak np. Red Jonaprince, Golden Delicious, czy Red Pinova, lecz niestety nie jest to tak oczywiste jak mogłoby się wydawać.

W tym sezonie w Anglii odnotowano duży urodzaj Royal Gali. Powoli otwierają się dla nas rynki południa Europy. Na razie w większości krajów dostępność rodzimych jabłek jest wysoka. Każdy wybiera w pierwszej kolejności jabłka krajowej produkcji. Dopiero w grudniu / styczniu rynki zagraniczne bardziej otwierają na import jabłek.

Jak przebiega w tej chwili eksport jabłek do Egiptu? Z czego wynikają problemy?

Pod znakiem zapytania pozostaje handel z Egiptem. Tamtejszy rząd narzucił formę płatności- akredytywy, aby ograniczyć import produktów do pewnych ilości. Druga kwestia, w związku z wojną na Ukrainie, Egipcjanie starają się w pierwszej kolejności kupować podstawowe produkty do spożycia. Jabłko nie jest produktem pierwszej potrzeby. Import jest ograniczany, a handel odbywa się na innych zasadach niż dotychczas, co utrudnia eksport polskich jabłek.

Logistyka polskich jabłek na dalekie rynki

Co jest największym wyzwaniem dla eksporterów? Czy transport odbywa się bez utrudnień?

Transport morski utrudniają w głównej mierze duże opóźnienia w dostawie kontenerów. Wysyłając jabłka koniecznie trzeba wybierać tylko owoce o najwyższej jakości i trwałości. Czas transportu do krajów azjatyckich wynosi ok. 2 miesiące, dlatego też bardzo ważna jest ich jakość.

Pojawiły się także inne problemy w logistyce. Zdrożało paliwo, wzrosły stawki za transport. Ceny opakowań w porównaniu do poprzedniego roku wzrosły nieznacznie - nie ogranicza nam to możliwości eksportowych. Większym problemem jest brak pracowników, co można było zauważyć już podczas zbiorów. Skutek tego jest zauważalny w postaci zbyt późno zebranych owoców.

Ceny energii zniechęcają do przechowywania jabłek w chłodniach. Czy obawiacie się mniejszej dostępności wysokiej jakości jabłek na wiosnę?

Plony jabłek w polskich sadach w tym roku były wysokie, natomiast pozostaje kwestia jakości, czy owoce zostały zebrane w odpowiednim terminie. Zobaczymy co pokaże ten sezon. Uważam, że nie powinniśmy mieć problemu ze sprzedażą jabłek przeznaczonych na dalekie rynki. Istotne aby sadownicy - jeśli przechowują jabłka z myślą o sprzedaży na dalekie rynki, kontrolowali kondycję i jakość fizjologiczną jabłek, tak aby miały one możliwość kwalifikacji na wysyłki w kierunku dalekiego wschodu.

Nie ma problemów z nadprodukcją Royal Gali - cieszy się ona bardzo dobrym zbytem. Co do pozostałych odmian, jestem ciekaw jak ukształtuje się rynek, nie tylko daleki, ale też i rynek europejski. Wciąż pozostaje istotna wartość spożycia jabłek w Europie. Ciekaw jestem czy kryzys w Europie będzie miał jakikolwiek wpływ na wzrost spożycia jabłek, które są przecież łatwo dostępne przez cały rok oraz wykazują właściwości prozdrowotne. Czy jest możliwość aby wzrosła konsumpcja jabłek i sprzedaż detaliczna?

Dziękuję za rozmowę!

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI