Jabłka 2022: Jakie ceny na rynku krajowym i w eksporcie?

Autor: Dr Paweł Kraciński, Instytut Ekonomii i Finansów SGGW 19 listopada 2022 17:08

Jabłka 2022: Jakie ceny na rynku krajowym i w eksporcie? Mamy do czynienia z ożywieniem w eksporcie, ale nie na wszystkich rynkach i nie w odniesieniu do całej oferty odmianowej. / fot. sadyogrody.pl

Zgodnie z zebranymi danymi, średnie ceny zakupu jabłek deserowych w klasie I wyniosły w tym tygodniu 0,98 zł/kg (kaliber 70+) i były o 13 proc. wyższe w porównaniu do cen otrzymywanych przez sadowników w połowie listopada ubiegłego roku.

Jabłka - jakie ceny w listopadzie 2022?

Najniższe ceny otrzymywali sprzedający odmianę Idared (0,70-1,00 zł/kg) i Gloster, choć na tę drugą najczęściej nie było chętnych kupna. Średnie ceny zakupu jabłek odmiany Champion, Ligol, Jonagold/red wynosiły 0,88 zł/kg. Widełki cenowe w odniesieniu do tych odmian wynosiły najczęściej od 0,70 do maksymalnie 1,10 zł/kg.

Jabłka wspominanych odmian w mniejszym kalibrze (od 65 mm) wyceniono przeciętnie na 0,70 zł/kg (+/-0,15 zł/kg). Ceny otrzymywane za sport odmiany Red Jonaprince nie odbiegały istotnie od średniej dla wymienionych wyżej odmian.

Jabłka kierowane na eksport - jakie stawki? 

Wyjątkiem były transakcje za owoce na eksport z przeznaczaniem na dalekie rynki, ale wtedy wymagania jakościowe były znacznie wyższe. Ceny zakupu jabłek Golden Delicious wynosiły średnio 0,98 zł/kg. Większość transakcji za jabłka tej odmiany w kalibrze +70 mm odbyło się w przedziale cenowym 0,80-1,20 zł/kg. Za mniejszy kaliber odmiany Golden Delicious płacono 0,90 zł/kg (-/+ 0,15 zł/kg).

Poszukiwane na dalekie wysyłki eksportowe były owoce Red Delicious, ale ich podaż rynkowa była stosunkowo niewielka. Stawki zaś wynosiły średnio 1,20 zł/kg.

Duże zainteresowanie Galą - jakie ceny? 

Najbardziej poszukiwano jabłek odmiany Gala, a dokładnie jej paskowanych, lub ciemnych sportów, które można było eksportować. W pierwszych tygodniach obecnego sezonu obserwowaliśmy nadpodaż jabłek Gali, ale niskie krajowe ceny sprawiły, że zainteresowanie kupców zagranicznych Galą jest zdaniem eksporterów duże.

Dodatkowo sadownicy sprzedali już znaczną część jabłek odmiany Gala, która miała trafić na rynek zaraz po zbiorach. Pozostała część plonów w większości trafiła do chłodni KA/ULO. Producenci dysponujący owocami przechowywanymi w chłodniach wstrzymują sprzedaż spodziewając się wyższych cen. Obecnie za odmianę Gala Royal w I klasie jakości można otrzymać średnio 1,35 zł/kg. Widełki cenowe są jednak duże, bo od 1,10 do 1,70 zł/kg. Najwyższe stawki można otrzymać za owoce w kalibrze +70 mm w jakości umożliwiającej długi transport.

Handel jabłkami na rynku krajowym słabszy jak w ubiegłym roku

Na rynku krajowym, zdaniem handlowców, obroty jabłkami są mniejsze niż rok temu - tak przynajmniej twierdzi większość rozmówców. Tradycyjnie dużo kupują sieci dyskontowe, a największy wolumen sprzedaży odbywa się w tak zwanych promocjach, czyli po obniżonych cenach detalicznych.

Handel z dyskontami jest trudny, zdaniem handlowców. Niemniej cieszyć się trzeba, że są jakieś możliwości sprzedaży, choć sadownicy – wiadomo nie są jednak zadowoleni z oferowanych im stawek i dość wysokich wymagań jakościowych.

Ożywienie na rynkach eksportowych 

Tymczasem mamy do czynienia z ożywieniem w eksporcie, ale nie na wszystkich rynkach i nie w odniesieniu do całej oferty odmianowej. Dotyczy to głównie jabłek odmiany Gala Royal oraz Red Delicious, czy w dużo mniejszym zakresie Golden Delicious. Szczególnie Gala cieszy się zainteresowaniem odbiorców z dalszych rynków. Najdalsze kierunki wysyłek jabłek to Indie i kraje Oceanii. Nieco bliżej, bo do krajów arabskich trafia jednak największa część wysyłanych jabłek popularnych, eksportowych odmian. Wśród europejskich odbiorców zapotrzebowanie zgłaszają kupcy z Rumunii, ale na jabłka odmiany Idared i jak na razie w niskich cenach. Wśród wysyłek do krajów Unii Europejskiej dominuje współpraca w ramach wcześniejszych kontaktów handlowych. Podaż jabłek w UE jest obecnie wysoka zdaniem eksporterów i trudno sprzedać większe ilości jabłek. Małe, zdaniem eksporterów, są za to wysyłki do Egiptu, który do niedawna był najważniejszym zamorskim odbiorcą jabłek.

Jabłka przemysłowe 2022 - jakie stawki i popyt? 

Na rynku jabłek przemysłowych sprzedaż odbywa się powoli. Tak przynajmniej relacjonują dostawcy. Przetwórnie kupują jabłka, ustawiają terminarz dostaw, ale i tak trzeba trochę odczekać na rozładunek. Ceny nie spadły w punktach skupu. Ich poziom utrzymuje się od kilku tygodniu na niskim poziomie 0,31-0,34 zł/kg. Zakłady płacą kilka groszy więcej, ale głównie pośrednikom, którzy z nimi współpracują. Sadownicy w większości sprzedają przez punkty skupu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI