Jabłka 2020: Jakie ceny i popyt na sortowanie?

Autor: www.sadyogrody.pl 01 grudnia 2020 11:34

Jabłka 2020: Jakie ceny i popyt na sortowanie? Bieżący handel krajowy i zagraniczny trwa a zainteresowanie jabłkiem jest stosunkowo duże. /fot. shutterstock.com

Bieżący handel krajowy i zagraniczny trwa a zainteresowanie jabłkiem jest stosunkowo duże. Firmy eksportowe starają się pozyskać jabłka o jak najlepszej jakości, ale jak informują kupujący, nie jest to łatwe. Większość plantatorów zamknęła swoje owoce w chłodniach z kontrolowaną atmosferą aby poczekać na lepsze ceny do wiosny.

Zbliża się czas przedświąteczny, który zawsze charakteryzuje się chwilowym zastojem w sprzedaży. Jednak w handlu jabłkami, jak informują eksporterzy, nadal widać spore zainteresowanie owocami. Niestety coraz trudniej jest pozyskać jabłko o dobrej jakości, gdyż owoce z przechowalni wykazują dużą dojrzałość konsumpcyjną. Co więcej oczekiwania cenowe klientów względem jabłek są bardzo odległe wobec oczekiwań cenowych sadowników, za jabłka o wysokiej jakości. 

W rejonie Warki jabłka na sortowanie odmiany Jonagold, Ligol w rozmiarze od 7 do 9 kupowane są za ok. 1,20 zł. Za kaliber 6,5-7 firmy oferują 0,90 zł. Prince w rozmiarze 7+ kupowany jest za 1,40 zł, za jabłka poniżej 7 można uzyskać cenę około 0,90 zł.

Drożej kupowany jest Golden. Za Goldena w kaliberze od 7 do 9 firmy eksportujące płacą około 1,80 zł, owoce poniżej 7 wyceniane są na ok. 1,20 zł. 

Za Gale paskowaną w rozmiarze 7-9 sadownicy mogą otrzymać około 2,20 zł. Rozmiar 6,5-7 kupowany jest za 1,70 zł, za drobne jabłko 6-6,5 firmy płacą około 1,20 zł. 

W rejonie Białobrzegów (mazowieckie) sprzedawcy za większość czerwonych odmian jabłek (Szampion, Ligol), w tym za odmianę Prince, płacą ok.1,20-130 za kaliber 7+. Za kaliber od 6,5 do 7 owoce wyceniane są na 0,80 zł. Za Gale od 6,5 w górę sadownicy otrzymają 1,40. 

W okolicach Białej Rawskiej (łódzkie) handlowcy oferują 1,30 zł za Szampiona, Jonagoreda i Ligola. Prince na sortowanie wyceniany jest nieco drożej- 1,40 zł. 

Gala paskowana w rozmiarze 6,5-7 wyceniana jest na 1,70 zł, za jabłka w rozmiarze 7+ można otrzymać 2,10 zł. Natomiast za jabłka Gala w rozmiarze 6-6,5 sadownicy otrzymają ok 1 zł.

Za jabłka na sortowanie odmiany Golden w rozmiarze 7+ oferowane są ceny ok. 1,80 zł. Za kaliber 6,5-7 odbiorcy płacą 1,30 zł.

Według doniesień eksporterów na rynku widoczne jest dosyć niskie zainteresowanie Goldenem. Kupujący wykazują dużo większy popyt na czerwone odmiany jabłek, z wyłączeniem Idareda. Według handlowców na ten moment brakuje klientów zainteresowanych tą odmianą.

 

Jesteś producentem owoców (np. jabłek) lub eksporterem? Chcesz sprzedać lub kupić jabłka? Dodaj swoje ogłoszenie kupna/sprzedaży w naszym nowym serwisie Giełda Rolna!

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI