Indie podwoiły import jabłek w sezonie 2020/21

Autor: www.sadyogrody.pl/ Freshplaza 12 listopada 2021 08:23

Indie podwoiły import jabłek w sezonie 2020/21 Indie 2-krotnie zwiększyły import jabłek/ fot. shutterstock

Największy wzrost importu świeżych jabłek w sezonie 2020/21 (sierpień-lipiec) odnotowano w Indiach. Wolumen eksportu jabłek do Indii w sezonie po raz pierwszy przekroczył 400 tys. ton, tym samym podwajając się w porównaniu z sezonem 2019/20 - podaje serwis Freshplaza.

Poprzedni rekord w imporcie jabłek do Indii padł w sezonie 2016/17, wówczas dostawy przekroczyły 357 tys. ton.

Iran liderem pod względem eksportu jabłek do Indii

Iran dostarczył 74,9 tys. ton świeżych jabłek, zwiększając trzykrotnie eksport do Indii! Turcja zajęła drugie miejsce w rankingu dostawców, nieco za Iranem z wolumenem 67 tys. ton - według East Fruit,

Warto zauważyć, że dotychczasowy wieloletni lider w dostawach jabłek do Indii, Stany Zjednoczone, nadal traci swoją pozycję na tym rynku. Stany Zjednoczone spadły na ósme miejsce w rankingu eksporterów w sezonie 2020/21, wyprzedzając Iran, Turcję, Chile, Włochy, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Nową Zelandię, a nawet Afganistan. Wszystkie 10 krajów z największymi dostawcami jabłek do Indii, z wyjątkiem USA, zwiększyło wielkość eksportu. Stany Zjednoczone nadal ograniczają swoją obecność na indyjskim rynku jabłek z powodu wojen handlowych zainicjowanych przez administrację poprzedniego prezydenta kraju.

Eksport polskich jabłek do Indii

Polska znalazła się poza pierwszą dziesiątką największych dostawców. Wielkość polskiego eksportu jabłek do Indii nadal spada trzeci sezon z rzędu, po względnym sukcesie w sezonie 2018/19. W minionym sezonie Polska zmniejszyła swój eksport jednorazowo o 46% do 5,3 tys. ton. Francja i Belgia również zmniejszyły eksport jabłek do Indii.

Na uwagę zasługuje fakt, że Serbia po raz pierwszy zaczęła dostarczać jabłka na rynek indyjski. Ponadto dostawy osiągnęły 493 tony już w pierwszym sezonie, pomimo braku doświadczenia i oddalenia rynku zbytu.

Chiny dostarczyły do ​​Indii 119 ton jabłek w sezonie 2020/21, ale od maja 2021 nie było nowych dostaw. Być może więc były to dostawy próbne w celu sprawdzenia zgodności z indyjskimi wymogami. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI