Ile jabłek wyeksportowaliśmy do Egiptu, Białorusi i Indii?

Autor: SS/www.sadyogrody.pl 28 grudnia 2021 14:56

Ile jabłek wyeksportowaliśmy do Egiptu, Białorusi i Indii? Ile jabłek wyeksportowaliśmy do Egiptu, Białorusi i Indii?/ fot. shutterstock.com

Eksport jabłek jest kluczowy dla branży sadowniczej. Sprawdziliśmy ile polskich jabłek wyeksportowano w tym roku w listopadzie i do dnia 20 grudnia.

Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa poinformował o wielkość eksportu jabłek z Polski do państw trzecich, czyli tych spoza Unii Europejskiej. Dla Polski kluczowymi importerami są Egipt, Białoruś ale również Indie.

Dane, które uzyskaliśmy dotyczą wielkości eksportu jabłek w listopadzie do krajów trzecich. Ale skupiliśmy się także na eksporcie polskich jabłek do trzech strategicznych dla nas rynków. Dane dla Egiptu, Białorusi i Indii wyrażone są w tonach i  dotyczą wielkości eksportu jabłek w listopadzie oraz do dnia 20 grudnia bieżącego roku. 

Według tabeli w listopadzie w sumie do wszystkich państw z poza Unii Europejskiej wyeksportowaliśmy ponad 47 169 ton jabłek.

Wielkość eksportu jabłek do Egiptu, Białorusi i Indii

Natomiast skupiając się na kluczowych trzech dla nas rynkach, w listopadzie 2021 największą część stanowił eksport do Egiptu- ponad 26 016 ton. Do Białorusi wyeksportowaliśmy 8 042 tony a do Indii 2 742 tony.

Do dnia 20 grudnia eksport polskich jabłek ogółem do krajów spoza UE wyniósł 34582 ton i 468 kg. Natomiast do dnia 20 grudnia br. do  Egiptu, Białorusi i Indii wyeksportowaliśmy ogółem 28 105 ton i 674 kg.

Porównaliśmy także wielkość eksportu naszych jabłek wysłanych na trzy główne rynki, jaka miała miejsce w listopadzie, cofając się od roku 2021 do 2018.

Na powyższym wykresie wyraźnie widać, że tegoroczny eksport w listopadzie do Indii znacznie się powiększył w stosunku do ubiegłych lat tego samego miesiąca - wyniósł 2 742 tony. Również wolumen eksportu do Egiptu w listopadzie 2021 odznacza się wyższą wielkością wobec pozostałych wielkości z lat ubiegłych.

Natomiast listopad 2019 odznaczał się wyraźnie dużym eksportem do Białorusi- 14 146 ton. Obecnie ten wolumen jest znacznie niższy a napięta sytuacja na granicy polsko-białoruskiej nie napawa branży sadowniczej dużym optymizmem.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI