×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Ile będą kosztować polskie truskawki w sezonie? Są pierwsze prognozy

Autor: oprac. PP 17 marca 2023 20:12

Ile będą kosztować polskie truskawki w sezonie? Są pierwsze prognozy Polacy już nie mogą doczekać się pierwszych krajowych truskawek; fot. unsplash.com

Ile będą kosztować polskie truskawki w sezonie 2023? To pytanie już dziś zadaje sobie nie tylko ogromna liczba Polaków, którzy są zaniepokojeni rosnącymi cenami, ale także plantatorzy. Ci z kolei liczą rosnące koszty produkcji.

Truskawki w marcu. Skąd pochodzą i ile kosztują?

W ofercie wielu sieci handlowych już teraz znajdują się truskawki z importu. Na promocji może je kupić nawet za ok. 10 zł (opakowanie 500 g).

Coraz więcej truskawek - głównie z Grecji - jest także na targowiskach i bazarach. Ceny w zależności od stanowiska to około 20 zł /kg - podaje portal dlahandlu.pl. Tymczasem na rynku hurtowym Bronisze ceny truskawek z importu to około 15 zł / kg.

Kiedy będzie sezon na polskie truskawki?

Jak już pisaliśmy, na koniec kwietnia lub na majówkę będziemy mogli już spróbować pierwszych polskich truskawek z upraw pod osłonami. Te z gruntu pojawią się na przełomie maja i czerwca, choć wiele zależy od pogody.

Truskawki to najbardziej wyczekiwany sezonowy i ulubiony owoc Polaków. Zgodnie z badaniem Kantar dla Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw, przeprowadzonym pod koniec 2019 roku, spożycie truskawek w skali roku deklaruje 98 proc. konsumentów.  

Nic dziwnego, że konsumenci oczekują krajowych owoców i zastanawiają się czy w dobie szalejącej inflacji, która w lutym sięgnęła ponad 18 proc. (24 proc. rok do roku wzrosły ceny żywności), będzie ich stać na zakup tych owoców. 

Dziennik "Fakt" rozmawiał z ekspertem Damianem Fudeckim ze Stowarzyszenia Plantatorów Truskawki, który ma dla Polaków pewną radę:

Na razie polecam wstrzymać się z kupowaniem truskawek - jedzmy pyszne i zdrowe polskie jabłka! Żeby zacząć się cieszyć truskawkami poczekajmy - dużo czasu nie zostało [...]. Nasze polskie truskawki są najsmaczniejsze i nie są do podrobienia - zachęca Fudecki na łamach "Faktu".

Ekspert zwraca uwagę na ogromny ślad węglowy, który zostawiają owoce ściągane z Egiptu, Maroko czy Hiszpanii. - Polskie truskawki do konsumenta trafiają kilka godzin po zbiorze. Więc są bardzo świeże - zaznaczył ich zalety.

Ile będą kosztować truskawki w sezonie?

Damian Fudecki nie ma wątpliwości, że na pewno będą droższe niż rok temu.

- Koszty produkcji wzrosły. Na tę chwilę jest ciężko oszacować, ile konsumenci będą płacić za kilogram tych owoców, bo nie wiadomo, ile ich będzie na rynku. Mogę jednak uspokoić, że na pewno nie będą to tak drastyczne kwoty, jak 50 zł/ kg czy 100 zł za kobiałkę - wyjaśnił ekspert w rozmowie z "Faktem".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI