Hiszpania: Ceny brokułów na najwyższym poziomie od roku

Autor: www.sadyogrody.pl/ Freshplaza 26 kwietnia 2021 15:42

Hiszpania: Ceny brokułów na najwyższym poziomie od roku Wzrost cen brokułów w Hiszpanii przypisuje się ograniczonym dostawom/ fot. pixabay

Cena hiszpańskich brokułów podwoiła się do 2 euro za kg w ciągu trzech miesięcy poprzedzających 7 kwietnia. Te wzrosty cen w dużej mierze przypisuje się ograniczonym dostawom - informuje freshplaza.

Hiszpania jest największym producentem brokułów w Europie; średnio eksportuje od 450 000 do 550 000 ton warzyw rocznie.

Eksport brokułów z Hiszpanii stanowi średnio ponad 80% całkowitej produkcji Hiszpanii każdego roku. Przewiduje się, że w roku gospodarczym 2020/21 dostawy na eksport będą mniejsze ze względu na wystąpienie burzy Filomena w styczniu 2021 r.

Około 50% hiszpańskiej produkcji brokułów pochodzi z regionu Murcia, a następnie z Ribera del Ebro i Extremadura. Filomena wystąpiła w drugim tygodniu stycznia 2021 r .; zgłoszono, że była to najgorsza burza śnieżna, jaka nawiedziła Hiszpanię w ciągu ostatnich 50 lat. Burza wpłynęła na kluczowe regiony uprawne w całej Hiszpanii, a także na logistykę. Wpływ burzy na ceny brokułów wywarł efekt domina na większości europejskich rynków brokułów. Od 6 stycznia ceny w Niemczech wzrosły o ponad 1 euro do 3 euro za kg.

Dokładny wpływ burzy na produkcję brokułów jest nadal nieznany. W nadchodzących miesiącach prawdopodobnie pojawi się więcej danych, jednak uczestnicy rynku są zgodni co do tego, że produkcja będzie prawdopodobnie znacznie niższa rok do roku. W związku z tym przewiduje się, że cena hiszpańskich brokułów pozostanie niezmienna w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

Warzywa - sprawdź oferty na www.gieldarolna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI