×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

GUS: w październiku spadły ceny skupu podstawowych produktów rolnych

Autor: PAP 21 listopada 2019 12:12

GUS: w październiku spadły ceny skupu podstawowych produktów rolnych fot. shutterstock.com

Ceny skupu podstawowych produktów rolnych spadły w październiku tego roku o 0,4 proc. w porównaniu do września, a wzrosły o 2,6 proc. rok do roku - podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny. W ciągu roku najbardziej podrożały ziemniaki i żywiec wieprzowy.

GUS podał, że w październiku średnio za pszenicę płacono w skupie o 0,6 proc. więcej niż przed miesiącem, natomiast o 18 proc. mniej niż przed rokiem. Ceny targowiskowe spadły o 1,1 proc. w porównaniu do poprzedniego miesiąca, a wzrosły o 0,7 proc. w stosunku do roku ubiegłego.

Ceny zaś żyta w skupie były niższe zarówno w skali miesiąca o 3,9 proc., jak i w skali roku - o 22,3 proc. W transakcjach targowiskowych ceny żyta spadły o 1,1 proc. wobec poprzedniego miesiąca, a w stosunku do października 2018 r. wzrosły o 1,1 proc.

W skupie za ziemniaki płacono o 12,2 proc. mniej niż przed miesiącem, ale o 16,4 proc. więcej niż przed rokiem. W transakcjach targowiskowych średnia cena spadła o 4,8 proc. w porównaniu do poprzedniego miesiąca, natomiast wzrosła w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego o 104,7 proc.

Jak podał GUS, ceny skupu żywca wołowego wzrosły o 0,7 proc. w skali miesiąca, ale spadły o 6,9 proc. w skali roku. Na targowiskach ceny tego żywca były niższe zarówno w porównaniu do poprzedniego miesiąca - o 2,3 proc., jak i w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku - o 7,3 proc.

Dodano, że ceny żywca wieprzowego w skupie były niższe o 0,8 proc. niż przed miesiącem, natomiast o 33,8 proc. wyższe niż przed rokiem. Na targowiskach płacono o 1,2 proc. mniej niż we wrześniu 2019 r. W skali roku natomiast odnotowano wzrost cen żywca wieprzowego o 19,9 proc.

Urząd poinformował też, że ceny skupu drobiu rzeźnego były niższe zarówno w stosunku do poprzedniego miesiąca o 2,6 proc., jak i o 0,2 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego.

Cena mleka w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosła o 1,3 proc., natomiast w odniesieniu do października 2018 r. spadła o 3,1 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI