Gruzja wyeksportuje czereśnie do ZEA

Autor: Związek Sadowników RP za EastFruit 05 kwietnia 2022 12:27

Gruzja wyeksportuje czereśnie do ZEA W ubiegłym sezonie Agrostor już wywoził czereśnie do Kataru drogą lotniczą / fot. shutterstock

W lutym kilka gruzińskich firm wzięło udział w kluczowej wystawie Gulfood 2022 w Dubaju. Jedna z firm zainteresowała kupców z ZEA.

- Kupujący ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich byli zainteresowani wieloma artykułami owocowo-warzywnymi, ale my oferowaliśmy te owoce, które wcześniej eksportowaliśmy drogą lotniczą i w których mamy doświadczenie w sprzedaży. W tym przypadku jest to czereśnia – powiedział jeden z przedsiębiorców.

Eksport czereśni do ZEA

Najwcześniejsze owoce są zbierane we wschodniej Gruzji (w Kachetii) od maja do pierwszych tygodni czerwca, gdzie firma planuje zebrać ponad 30 ton. Następnie sezon trwa w regionie Shida Kartli.

W ubiegłym sezonie Agrostor już wywoził czereśnie do Kataru drogą lotniczą . Zurab Alavidze zauważył, że eksport do Kataru był problematyczny ze względu na ograniczoną liczbę codziennych lotów z Tbilisi i opóźnienia w potwierdzeniu przez linie lotnicze. Alavidze spodziewa się, że w tym sezonie firma wyeksportuje do ZEA jeszcze więcej owoców niż do Kataru w poprzednim sezonie, bo zamiast jednego lotu do Kataru są trzy loty dziennie do Dubaju. Według niego każdy lot może potencjalnie zabrać 1-1,5 tony owoców.

Firma aktualnie negocjuje ceny z kupującymi. Następnie zaoferują rolnikom rozsądne ceny. Najprawdopodobniej rolnicy z Kachetii otrzymają najlepszą ofertę w sezonie, ponieważ ceny są zawsze wyższe na początku sezonu. Według Zuraba Alavidze, w pierwszym tygodniu zbiorów czereśnie mogą kosztować na lokalnym rynku 15-17 lari/kg (4,85-5,5 USD).

Według danych monitoringu cen EastFruit , na początku sezonu 2021 owoce sprzedawano na rynku hurtowym średnio po 12 lari/kg (3,5 USD), ale w szczycie sezonu ceny spadły do ​​4 lari/kg ( 1,3 USD).

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI