Gruzja chce podbić europejski rynek borówek

Autor: www.sadyogrody.pl 10 marca 2015 08:11

Gruzja chce podbić europejski rynek borówek fot. shutterstock.com

Gruzja liczy na zwiększenie eksportu owoców poprzez wysyłki borówek do Europy, gdzie występuje na nie wysoki popyt. Aby skutecznie konkurować na rynku, w zachodniej części regionu Guria w Gruzji powstanie ogromna plantacja borówki wysokiej.

Uprawy w Gurii będą liczyć ponad 70 ha, a wokół nich powstanie infrastruktura, gdzie owoce będą sortowane, myte, pakowane, chłodzone i przygotowywane do eksportu na rynki europejskie. Całość zapewni pracę nawet 400 osobom. Całkowity koszt inwestycji to około 6,7 mld dolarów.

Inwestycja zostanie przeprowadzona w porozumieniu państwowej spółki, która wyłoży 2,2 mln dol., wraz z grupą lokalnych producentów borówki Vanrik Agro. Projekt ma koncentrować się na budowaniu zdolności eksportowej przedsiębiorstw. Działania przyczynią się w przyciąganiu bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Gruzji.

Vanrik Agro powstała w 2011 roku. Posiada 50-ha plantację w zachodniej Gruzji.

Zdaniem rządu, ten i inne projekty mają na celu wspieranie sektora rolnictwa w Gruzji oraz promocję rodzimych produktów za granicą.

Ponadto Gruzja czyni działania zmierzające do dywersyfikacji eksportu żywności. Obecnie jej głównym partnerem jest "niestabilna" Ukraina.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI