Grupy producenckie – tak, jednak nie za wszelką cenę!

Autor: www.sadyogrody.pl 02 lutego 2018 10:38

Grupy producenckie – tak, jednak nie za wszelką cenę! fot. shutterstock.com

Działanie w grupie producenckiej otworzyło przed sadownikami nowe możliwości. Zdaniem ekspertów grupy muszą w dalszym ciągu funkcjonować, bo bez nich nasze sadownictwo nie byłoby wystarczająco silne na rynku światowym. - Bez grup nie wypromujemy marki polskich jabłek, nie będziemy w stanie przygotować tak dużych partii towaru. Globalnie bez grup producenckich giniemy – to wnioski płynące z debaty „Razem czy osobno? – przyszłość grup producenckich” zorganizowanej podczas 27 Spotkania Sadowniczego w Sandomierzu 2018.

Zbigniew Rewera, prezes grupy Refal przyznał, że powstanie grup producenckich otworzyło nowe możliwości działania i współpracy, przede wszystkim również w kwestiach przechowywania i sortowania owoców oraz późniejszej sprzedaży. Grupa sadowników dostarczy większe ilości jednolitej partii towaru pod względem odmianowym i jakościowym aniżeli pojedynczy producent. Wspólna działalność w ramach grupy to również szansa na pozyskanie nowych, większych odbiorców. - Obecnie ciężko jest wielu producentom owoców i warzyw, a będzie jeszcze trudniej, szczególnie na rynku jabłek. Trzeba spełnić warunki, które pozwolą sprzedawać jabłka na wymagające rynki. Grupy, organizacje, spółdzielnie sadowników mają największą szanse, ponieważ powstały, aby przechowywać, sortować sprzedawać – mówił.

Zagrożeniem dla obecnie działających grup producentów może być niewłaściwe zarządzanie, brak zrozumienia i otwartości oraz rosnąca konkurencja. Zdaniem Zbigniewa Rewery, grupy producenckie są potrzebne -szczególnie dla mniejszych sadowników, ponieważ wielu z nich nie jest w stanie spełnić wszystkich wymagań odnośnie sortowania, pakowania, przygotowania partii towaru w odpowiedniej ilości.

Krzysztof Cybulak reprezentujący Związek Sadowników RP zaznaczył, że na kondycję grup producenckich przekłada się aktualna sytuacja rynkowa w polskim sadownictwie. W latach sprzed embarga, sadownicy (niezależnie od tego czy byli w grupie) nie mieli większych problemów ze sprzedażą owoców, kłopoty z grupami zaczęły się po wprowadzeniu rosyjskiego zakazu.

- Poważnym problemem niektórych grup producenckich jest przeinwestowanie. W przypadku jabłek najważniejsze są komory i sortownie, pakownie i opakowania. Jeżeli grupa jest w dobrej kondycji, może rozszerzać działalności, np. o tłocznie soków – mówił Krzysztof Cybulak i dodał, że nie ma handlu z sieciami i eksportu na bliższe i dalsze rynki bez grup producenckich. Indywidualny sadownik nie wyśle jabłka do Chin, Wietnamu czy do Algierii. Globalnie bez grup giniemy.

Zdaniem Tomasza Kalisiaka, sadownika z centralnej Polski, na rynku zawsze będzie miejsce dla dobrze zarządzanych grup, mocnych i indywidualnych gospodarstw, a także mniejszych producentów, którzy dostarczają jabłka na lokalne rynki.

Tomasz Kalisiak handlował z grupami jako niezależny sadownik i podzielił się różnymi doświadczeniami. - Niektóre grupy zalegają z zapłatą za jabłka, zaś inne wywiązują się z płatnością w terminie. To kwestia prowadzenia grupy – mówił.

Według Tomasza Olszewskiego, sadownika i członka upadłej grupy Owoc Sandomierski, grupy producenckie – tak, ale nie za wszelką cenę. W niektórych grupach sadownicy byli potrzebni tylko do ich uznania. Dostawali najniższe stawki za jabłka, nie dopuszczano ich do jakichkolwiek decyzji. - Takie grupy na pewno nie mają racji bytu. Grupa musi działać transparentnie tak, żeby każdy członek wiedział co się w niej dzieje – zaznaczył.

I dodał, że bez grup nie wypromujemy marki polskich jabłek, nie będziemy w stanie przygotować dużych partii towaru. - Natomiast po tym chwilowym boomie na grupy, zaczęły powstawać również firmy handlowe, które mają dużo niższe koszty jeżeli chodzi o przygotowanie towaru. W chwili obecnej mamy mało jabłek – grupy producenckie starają się sprzedać owoce jak najdrożej, muszą się starać, bo sadownicy za chwilę mogą wybrać firmy niezależne, które wypełniły lukę na rynku – mówił Olszewski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI