Gospodarstwo Rolne Jazdon, dostawca ziemniaków do Lidla: aby sprzedawać, należy produkować dobrze!

Autor: Albert Katana; www.sadyogrody.pl 05 lutego 2018 11:19

Gospodarstwo Rolne Jazdon, dostawca ziemniaków do Lidla: aby sprzedawać, należy produkować dobrze! fot. shutterstock

Od początku kierowała nami zasada: cokolwiek robisz, rób to dobrze - jakość na pierwszym miejscu. A więc tu jest pierwsza odpowiedź: chcąc sprzedawać, należy produkować dobrze – mówi Tomasz Jazdon, właściciel Gospodarstwa Rolnego Jazdon, dostawcy ziemniaków do Lidla.

Jest Pan dostawcą ziemniaków do Lidla, ale oprócz tego współpracuje Pan z innymi sieciami handlowymi i hurtowniami. Co musi mieć producent rolny, aby tego typu odbiorcy chcieli z nim współpracować?

Tomasz Jazdon: Na początku muszę wyjaśnić kilka faktów: nie było by Gospodarstwa, nie było by firmy Onix, nie było by innych firm -  gdyby nie rodzina. To że funkcjonujemy, że razem pracujemy, że mieliśmy fundamenty pod dzisiejszą działalność to zasługa naszych rodziców, dziadków i wcześniejszych pokoleń, które ciężko pracowały, przelewały krew, i utrzymały gospodarstwo mimo wielu przeciwności losu. Byliśmy wychowani w duchu miłości do Pana Boga, do Ojczyzny i do Ojcowizny- przez pracę. Razem działamy od dziecka, a 25 lat temu podjęliśmy decyzję aby razem pracować.

Jesteśmy producentem i dostawcą między innymi ziemniaków do różnych sieci handlowych i hurtowni. Od początku kierowała nami zasada: cokolwiek robisz, rób to dobrze - jakość na pierwszym miejscu. A więc tu jest pierwsza odpowiedź: chcąc sprzedawać, należy produkować dobrze. Zawsze można znaleźć odbiorcę na produkt dobrej jakości. Produkujemy tak, aby dostępność wszystkich naszych produktów była przez cały rok.

Jakie są plusy i minusy współpracy producenta rolnego z siecią handlową? Czy sieci to wymagający kontrahenci?

Sieci ,,ustawiły" produkcję pod swoje potrzeby, wymagają dostępności przez cały rok i, niestety, najmniej interesuje je opłacalność produkcji z punktu widzenia rolnika. Jako kontrahent wymagają stabilnej bardzo wysokiej jakości, pewnej przewidywalności i punktualności dostaw.

Zarządzanie jakością w firmie opiera Pan na standardzie BRC. To system ukierunkowany na rynek brytyjski. Pan eksportuje do Wielkiej Brytanii, także do innych krajów Europy. Jak ocenia Pan możliwości rozwoju eksportu polskich warzyw? Czy jest to szansa dla polskich rolników?

Nie wiem czy Pan wie, ale poprzeczka jest cały czas podnoszona. Już w obecnej chwili sieci żądają, aby wszystkie warzywa do nich dostarczane były certyfikowane. Takie żądania stawiają również odbiorcy na zachodzie. Co do eksportu warzyw? Cały czas nie jesteśmy traktowani w Unii równo, np. w przypadku ziemniaków obowiązują restrykcyjne przepisy, które zniechęcają - a wręcz uniemożliwiają ich export - tak jest od momentu wejścia i obowiązuje po dzień dzisiejszy. ,,Oni" mogą bez najmniejszych problemów do nas wszystko sprzedawać, ale my do nich już nie.

Gospodarstwo Rolne Jazdon, firma Onix – konfekcjonowanie i dystrybucja, sklep ze środkami do produkcji rolnej, współpraca z rolnikami przeszkolonymi w uprawie, którzy dostarczają surowiec, że nie wspomnę o gorzelni i stadninie.. Prowadzi Pan rozległą działalność gospodarczą. Można powiedzieć, że „stoi Pan na trzech nogach”. Tymczasem producenci warzyw generalnie uważają, że sytuacja rolników z tej branży jest w Polsce bardzo zła. Czy pańskim zdaniem mają rację? Co jest największą przeszkodą w stabilnym rozwoju branży warzywniczej w Polsce?

Gospodarstwa uprawiające warzywa nie mają się najlepiej to fakt. Ceny oferowane przez rynek są niesatysfakcjonujące. Większość rolników nie posiada przechowalni, i ta grupa ma się najgorzej. Ukierunkowanie pomocy z programów unijnych w budowę nowoczesnych magazynów bardzo by pomogło. Gospodarstwa oferujące niewielkie partie warzyw są mało liczącym się partnerem dla sortowni warzyw i innych odbiorców, nie mają siły przebicia i kupujący nie chcą z nimi negocjować. A więc uprawa warzyw wysokiej jakości, zrzeszanie się, oferowanie dużych partii jednolitych jakościowo płodów, oferta sprzedaży rozłożona przez cały rok - to moim zdaniem droga do poprawy opłacalności produkcji. Jako rolnicy musimy walczyć o swoje, musimy wpływać na ustawodawców, aby  ustanawiając prawo dbali o naszych producentów, chronili nasz rynek i kierowali się zawsze dobrem Ojczyzny.

Rozmawiał: Albert Katana

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI