×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Golden jak Idared? Sprzedaż stoi, ceny spadają

Autor: www.sadyogrody.pl 22 marca 2022 15:34

Golden jak Idared? Sprzedaż stoi, ceny spadają Sprzedaż jabłek odmiany Golden na rynek deserowy stoi. / fot. shutterstock.com

Sprzedaż jabłek odmiany Golden na rynek deserowy stoi. Na internetowych giełdach rolnych ofert zakupu Goldena na deser jest jak na lekarstwo. Sytuację pogarsza fakt braku zainteresowania Goldenem przez rynek przetwórczy.

Aktualnie odmiana Golden bardzo słabo sprzedaje się jako jabłko z przeznaczeniem na deser. W zasadzie nie ma dla niego rynku zbytu. Brak popytu połączony jest z brakiem sensownych ofert cenowych, bo co to za oferta sprzedać Goldena za 1- 1,10 zł, gdzieniegdzie oferty już ocierają się o 0,90 zł. Na internetowych giełdach rolnych oferta zakupu Goldena pojawia się sporadycznie a wymagania? no cóż... nieadekwatne do oferowanej ceny.

Problem cen dla Goldena trwa już od ubiegłego roku jednak w tedy popyt ze strony rynku na tę odmianę był znacznie większy. 

Duży popyt na Goldena wymusi wyższe ceny dla sadownika ?

Wręcz boli fakt tak niskich cen. Cofając się pamięcią wstecz aż trudno nie przypomnieć jak Golden utożsamiany był wręcz z obietnicą wysokich cen sprzedaży. Gdzie są one teraz ? Automatycznie jak bumerang pojawia się odpowiedź co niektórych eksporterów- bo nie ma jakości! Jak mantra powtarzane: Nie możemy ich sprzedać drożej bądź więcej bo jakość jest słaba!

Odpowiedzieć można tylko jedno- jeżeli nadal będą panować takie ceny jakie są obecnie dla sadownika, to niedługo eksporterzy będą marzyć o tej jakości, która jest w tej chwili. Przez lata i do tej pory nikt za tą jakość nie zapłacił, a ceny z roku na rok, lecą na łeb.

Golden nie sprzedawalny nawet do przetwórstwa

- Dla Goldena jest martwica jeśli chodzi o sprzedaż. Koszty prądu są tak olbrzymie że nie wiem kogo będzie stać na trzymanie jabłek jeszcze przez kwiecień czy czerwiec. Wielu ma przygnębiającą perspektywę dla swoich jabłek. Finalnie zostaną one wysypane na przemysł - mówi nam jeden z sadowników.

Oczywiście w takim sezonie jak ten, wysypanie jabłek na przemysł jest jakąś alternatywą. Ceny za jabłko przemysłowe są na razie na dobrym poziomie, ale tu też zapotrzebowanie ze strony przetwórni na Goldena jest nikłe. Na ten moment w skupach nie ma ani ceny, ani popytu. Zachód nie jest zainteresowany zakupem tego jabłka po proponowanych cenach więc stoimy w martwym punkcie. Co będzie dalej?

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI