Giżyński, EEC 2020: UE powinna walczyć o najwyższą jakość żywności importowanej z krajów trzecich

$data.author.description Autor: www.portalspozywczy.pl 04 września 2020 16:06

Giżyński, EEC 2020: UE powinna walczyć o najwyższą jakość żywności importowanej z krajów trzecich Unia Europejska powinna mocniej walczyć o to, aby nie pomijano kwestii wymogów co do jakości żywności/ fot.PTWP

- Unia Europejska powinna mocniej walczyć o to, aby w wielkich umowach jak z Mercosur nie pomijano kwestii wymogów co do jakości żywności, która będzie importowana do całej UE, w tym Polski, z krajów trzecich - mówił Szymon Giżyński, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi podczas sesji "Rolnictwo i przemysł spożywczy wobec zmian klimatu" podczas XII edycji Europejskiego Kongresu Ekonomicznego w Katowicach.

- Popieramy intencje, które są w zapisach nowego ładu klimatycznego UE. Jednocześnie mamy świadomość gry o wysoką stawkę, jaka toczy się w skali globalnej. Należy to widzieć w kontekście umów zawieranych przez UE z krajami Mercosur, Australią czy Nową Zelandią, które mają zastępczo eksportować żywność do UE będąc zupełnie po drugiej stronie sporów, które toczą się w Europie na temat klimatu i związanych z nim restrykcji. My takie reguły gry odrzucamy - dodał.

Prelegent ocenił, że Unia Europejska powinna mocniej walczyć o to, aby w wielkich umowach jak z Mercosur nie pomijano kwestii wymogów co do jakości żywności, która będzie importowana do całej UE, w tym Polski, z krajów trzecich.

- Te wskaźniki jakościowe muszą być nie tyle porównywalne, ale tak samo restrykcyjne jak wobec żywności z państw UE. Niestety, tak nie jest bo ustępstwa ze strony UE na rzecz jakości żywności są rekompensowane poprzez zwiększanie dostępności dla nierolniczych wyrobów przemysłu Niemiec na tamtych rynkach. I z takiego poziomu negocjacji zaczynamy - wskazał.

Więcej na ten temat na www.portalspozywczy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI