
Freshfel Europe wyraża głębokie zaniepokojenie z powodu embarga nałożonego przez Białoruś na import europejskich owoców i warzyw. Po raz kolejny, europejskie owoce i warzywa są zakładnikami międzynarodowych sporów geopolitycznych.
6 grudnia 2021 roku Białoruś postanowiła odpowiedzieć na sankcje międzynarodowe poprzez wprowadzenie embarga na import żywności do kraju w odniesieniu do produktów spożywczych pochodzących z Unii Europejskiej, ale także z Wielkiej Brytanii, Norwegii, Islandii, Szwajcarii, Macedonii Płn, Albanii, USA i Kanady.
Białoruś wprowadza embargo na 6 msc. Obejmie owoce i warzywa
Owoce i warzywa są uwzględnione w wykazie wraz z innymi kategoriami żywności, takimi jak mięso, produkty mleczne i wyroby cukiernicze, przy czym starannie ostrożnie wyłączając nasiona.
Freshfel Europe, w imieniu europejskiego sektora produktów świeżych,
wyraża głębokie zaniepokojenie dalekosiężnymi konsekwencjami tego nowego ograniczenia. Zakaz ten stanowi wyzwanie dla około 10 % obecnego eksportu UE, który również znajduje się pod presją z powodu wielu czynników
takich jak przeszkody sanitarne i fitosanitarne oraz rosnący protekcjonizm, ale także nowe ograniczenia COVID prowadzące do zwiększonych kontroli dostępu do rynku i innych trudności związanych z logistyką międzynarodową.
Embargo Białorusi - gwóźdź do trumny polskiego sadownictwa?
- Po raz kolejny, europejskie owoce i warzywa są zakładnikami międzynarodowych sporów geopolitycznych. W 2014 r. rosyjskie embargo głęboko uderzyło w sektor świeżych produktów, kwestionując ugruntowaną działalność ponad 2 mln ton eksportu na sąsiedni rynek - mówi Philippe Binard, delegat generalny Freshfel Europe. Dodaje, że Freshfel Europe może tylko ubolewać, że owoce i warzywa są zbyt często traktowane jako karta przetargowa w innych sporach.
Białoruskie embargo będzie dotyczyło około 400.000 do 500.000 ton świeżych produktów eksportowanych z Unii Europejskiej. Dotyczyć będzie szerokiej gamy świeżych owoców i warzyw, w tym przede wszystkim jabłek, gruszek, truskawek i pomidorów. Nowe embargo będzie miało wpływ na cały europejski łańcuch dostaw owoców i warzyw. - Kilku europejskich dostawców jest na pierwszej linii frontu nowych restrykcji. Polska jest zdecydowanie głównym głównym dostawcą na Białoruś z ponad 250 000 ton eksportu w 2020 roku i 350 000 ton w 2019 roku - dodaje Philippe Binard.
Boguta: Czy po białoruskim embargu przyjdzie wreszcie jakaś refleksja?
Sektor świeżych produktów nadal oczekuje rychłego ponownego otwarcia rosyjskiego rynku. - Należy podkreślić, że w ostatnich latach Unia Europejska, mimo że nie jest dopuszczona do rynku rosyjskiego, zaczęła obserwować rosyjski eksport kilku warzyw do Unii Europejskiej, a mianowicie
ogórków i pomidorów. Wolumen importu do UE z Rosji szybko wzrastał
i obecnie sięga już blisko 40.000 ton, głównie produktów wyhodowanych z nasion pochodzących z UE i starannie wyłączonych przez Rosję i Białoruś z listy embarga - przyznaje Binard.
W związku z tym nowym epizodem ograniczeń rynkowych podjętych przez Białoruś, Freshfel Europe ponownie wzywa władze UE do ochrony i wsparcia sektora owoców i warzyw przed skutkami ubocznych szkód spowodowanych przez ten i inne spory.
CHF
4,44 -0,33%
GBP
5,48 -1,05%
USD
4,43 -0,23%
ON
7,31 28 gr
LPG
3,65 1 gr