Freshfel Europe: Owoce i warzywa zakładnikami sporów geopolitycznych

Autor: www.sadyogrody.pl 11 grudnia 2021 15:12

Freshfel Europe: Owoce i warzywa zakładnikami sporów geopolitycznych Po raz kolejny, europejskie owoce i warzywa są zakładnikami międzynarodowych sporów geopolitycznych. / fot. shutterstock

Freshfel Europe wyraża głębokie zaniepokojenie z powodu embarga nałożonego przez Białoruś na import europejskich owoców i warzyw. Po raz kolejny, europejskie owoce i warzywa są zakładnikami międzynarodowych sporów geopolitycznych.

6 grudnia 2021 roku Białoruś postanowiła odpowiedzieć na sankcje międzynarodowe poprzez wprowadzenie embarga na import żywności do kraju w odniesieniu do produktów spożywczych pochodzących z Unii Europejskiej, ale także z Wielkiej Brytanii, Norwegii, Islandii, Szwajcarii, Macedonii Płn, Albanii, USA i Kanady.

Białoruś wprowadza embargo na 6 msc. Obejmie owoce i warzywa

Owoce i warzywa są uwzględnione w wykazie wraz z innymi kategoriami żywności, takimi jak mięso, produkty mleczne i wyroby cukiernicze, przy czym starannie ostrożnie wyłączając nasiona.

Freshfel Europe zaniepokojone konsekwencjami białoruskiego embarga

Freshfel Europe, w imieniu europejskiego sektora produktów świeżych,
wyraża głębokie zaniepokojenie dalekosiężnymi konsekwencjami tego nowego ograniczenia. Zakaz ten stanowi wyzwanie dla około 10 % obecnego eksportu UE, który również znajduje się pod presją z powodu wielu czynników
takich jak przeszkody sanitarne i fitosanitarne oraz rosnący protekcjonizm, ale także nowe ograniczenia COVID prowadzące do zwiększonych kontroli dostępu do rynku i innych trudności związanych z logistyką międzynarodową.

Embargo Białorusi - gwóźdź do trumny polskiego sadownictwa?

- Po raz kolejny, europejskie owoce i warzywa są zakładnikami międzynarodowych sporów geopolitycznych. W 2014 r. rosyjskie embargo głęboko uderzyło w sektor świeżych produktów, kwestionując ugruntowaną działalność ponad 2 mln ton eksportu na sąsiedni rynek - mówi Philippe Binard, delegat generalny Freshfel Europe. Dodaje, że Freshfel Europe może tylko ubolewać, że owoce i warzywa są zbyt często traktowane jako karta przetargowa w innych sporach. 

Embargo będzie dotyczyło do 500 tys. ton świeżych produktów

Białoruskie embargo będzie dotyczyło około 400.000 do 500.000 ton świeżych produktów eksportowanych z Unii Europejskiej. Dotyczyć będzie szerokiej gamy świeżych owoców i warzyw, w tym przede wszystkim jabłek, gruszek, truskawek i pomidorów. Nowe embargo będzie miało wpływ na cały europejski łańcuch dostaw owoców i warzyw. - Kilku europejskich dostawców jest na pierwszej linii frontu nowych restrykcji. Polska jest zdecydowanie głównym głównym dostawcą na Białoruś z ponad 250 000 ton eksportu w 2020 roku i 350 000 ton w 2019 roku - dodaje Philippe Binard. 

Boguta: Czy po białoruskim embargu przyjdzie wreszcie jakaś refleksja?

Rynek rosyjski i import ogórków i pomidorów z Rosji

Sektor świeżych produktów nadal oczekuje rychłego ponownego otwarcia rosyjskiego rynku.  - Należy podkreślić, że w ostatnich latach Unia Europejska, mimo że nie jest dopuszczona do rynku rosyjskiego, zaczęła obserwować rosyjski eksport kilku warzyw do Unii Europejskiej, a mianowicie
ogórków i pomidorów. Wolumen importu do UE z Rosji szybko wzrastał
i obecnie sięga już blisko 40.000 ton, głównie produktów wyhodowanych z nasion pochodzących z UE i starannie wyłączonych przez Rosję i Białoruś z listy embarga - przyznaje Binard. 

W związku z tym nowym epizodem ograniczeń rynkowych podjętych przez Białoruś, Freshfel Europe ponownie wzywa władze UE do ochrony i wsparcia sektora owoców i warzyw przed skutkami ubocznych szkód spowodowanych przez ten i inne spory.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI