Francja: Większe zapasy jabłek, mniejsze gruszek

Autor: www.sadyogrody.pl/Freshplaza 29 marca 2022 15:04

Francja: Większe zapasy jabłek, mniejsze gruszek Sprzedaż jabłek na rynku francuskim spada. Jak jest z gruszkami? / fot. shutterstock

Na koniec lutego 2022 r. zapasy jabłek we Francji były o 21% wyższe niż przed rokiem. Jeśli chodzi o zapasy gruszek, to są one o 50% niższe niż w zeszłym roku, ale bliskie średniej z pięciu lat.

Sprzedaż jabłek na rynku francuskim spada. Eksport do krajów trzecich zwalnia, a także do Unii Europejskiej.

Francuski rynek jabłek - zapasy wyższe niż przed rokiem

Na koniec lutego 2022 r. zapasy jabłek były o 21% wyższe niż przed rokiem. Chociaż w 2021 r. zebrano mniej jabłek z powodu wiosennych przymrozków, zapasy nie sprzedawały się tak szybko, jak w poprzednich latach.

Mniejszy popyt na jabłka

Spadek sprzedaży był kontynuowany w lutym: o 7% mniej niż przed rokiem (w porównaniu do -20% w styczniu). Taka jest tendencja od grudnia. Mniejszy popyt na jabłka notowano od  początku kampanii marketingowej. Ceny spadają, ale nadal są wyższe od pięcioletniej średniej.

Od sierpnia do stycznia wolumen eksportu do Unii Europejskiej znacznie się zmniejszył (o 32% mniej niż przed rokiem i o 40% mniej niż średnia z pięciu lat). Największe spadki obserwuje się w Hiszpanii, Belgii i Holandii. Mniej wolumenów eksportuje się do krajów trzecich (-6% w porównaniu z ubiegłym rokiem).

Gruszki - zapasy o 50% niższe niż przed rokiem

Na koniec lutego 2022 r. zapasy gruszek były znacznie niższe niż przed rokiem (-51%) i nieco niższe od średniej pięcioletniej (-9%). Ten niski poziom zapasów jest konsekwencją spadku produkcji na skutek mrozów wiosną 2021 roku. 

Ceny są wyższe niż w poprzednich latach. Od samego początku kampania charakteryzuje się deficytem podaży i aktywnym popytem.

W ciągu pierwszych 7 miesięcy kampanii (od lipca do stycznia 2022 r.) wolumen eksportu gruszek zmniejszył się o 22% w ciągu jednego roku i 33% w stosunku do średniej pięcioletniej, zwłaszcza do Niemiec, Belgii i Holandii.

Zmniejszył się również eksport gruszek do krajów trzecich.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI