Elbląg/ W parku powstaje warzywniak

Autor: PAP 24 czerwca 2018 10:22

Elbląg/ W parku powstaje warzywniak fot. shutterstock

Grządki warzywne i skrzynie ze zbożem pojawiły się w jednym z parków w Elblągu. Pomysłodawcy z Zarządu Zieleni Miejskiej chcą w ten sposób uczyć młodych mieszkańców postaw ekologicznych i zachęcać do wypoczynku wśród natury.

Grządki warzywne powstały w Parku im. gen. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego.

Jak poinformował dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej Leon Budziszak, "wychodząc naprzeciw naturze, która jest naszym nieodłącznym przyjacielem, zamiast tworzyć kolejne barwne rabaty, Zarząd Zieleni Miejskiej postanowił wykorzystać do kompozycji roślinnych warzywa oraz zioła". "W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o inicjatywach połączenia ekologii z architekturą. Decydując się na stworzenie ogrodu warzywnego, chcemy, aby zieleń towarzyszyła nam w codzienności bardziej intensywnie, żeby warzywa i owoce znalazły miejsce na osiedlowym zieleńcu czy też w parku"- wyjaśnił.

Dodał, że nie bez znaczenia jest również rola dydaktyczna "warzywniaka". Własna uprawa warzyw i owoców wpływa na nowe pojmowanie ekologii, uczy najmłodszych, jak wyglądają i skąd się biorą warzywa, i jak je pielęgnować - podkreślił.

Powstający ogród warzywny jest w stylu angielskim, czyli na wyniesionych grządkach obudowanych drewnianymi deskami. Podwyższone grządki to dobre rozwiązanie dla tych, którzy chcą uprawiać warzywa, a gleba w ich ogrodzie na to nie pozwala. Ponadto warzywniak w drewnianych skrzyniach wygląda estetycznie. Skrzyń jest 31, w każdej posadzono warzywa podzielone na grupy, np. dyniowate, strączkowe, kapustne. Są również skrzynie ze zbożem: pszenicą, żytem, pszenżytem, owsem, jęczmieniem i rzepakiem. Na skrzyniach będą etykiety dla poszczególnych roślin.

Przy grządkach warzywnych znalazły miejsce ule wykonane z pni drzew. Mają uczyć mieszkańców, jak ważna jest rola pszczół w ekosystemie, oraz szacunku do tych małych istot. Jednocześnie młodzi elblążanie mogą zobaczyć, jak kiedyś wyglądały ule.

Natomiast zrobiona ze starych opon żaba, która niedługo zawita do warzywnika, będzie przypominała, jak istotny dla środowiska jest recykling.

Miejsce ogrodu warzywnego nie jest przypadkowe. Patron parku, gen. Nieczuja-Ostrowski, po wyjściu na wolność w 1957 roku, namówiony przez środowisko plantatorów i ogrodników, stanął na czele Spółdzielni Ogrodniczo-Pszczelarskiej "Żuławy".

Rośliny w ogrodzie warzywnym będą uprawiane przez trzy sezony, stosowany będzie płodozmian, a zimą na grządkach planowane jest posadzenie kapusty ozdobnej.

Wykonanie i pielęgnacja ogrodu warzywnego kosztuje około 15 tys. zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI