×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Ekwador bliski nowego rekordu w eksporcie bananów

Autor: www.sadyogrody.pl/ Freshplaza 26 listopada 2020 15:23

Ekwador bliski nowego rekordu w eksporcie bananów Ekwador jest na dobrej drodze do osiągnięcia nowego rekordu sprzedaży w 2020 r./ fot. shutterstock

Ekwador, wiodący na świecie eksporter bananów, jest na dobrej drodze do osiągnięcia nowego rekordu sprzedaży w 2020 r. W okresie od stycznia do października tego roku kraj wyeksportował ponad 315 milionów kartonów bananów, czyli o 7,24% więcej niż w tym samym okresie w 2019 r. - donosi serwis Freshplaza.

Według raportu Stowarzyszenia Marketingu i Eksportu Bananów ACORBANEC, Unia Europejska pozostaje największym rynkiem nabywcy ekwadorskiego produktu, z 26,87% udziałem w tym roku. Za nią plasują się Rosja, Bliski Wschód, Stany Zjednoczone, Azja Wschodnia, Europa Wschodnia i Afryka, dwa ostatnie ze znaczącym wzrostem o ponad 20%.

Wzrost sprzedaży bananów miał miejsce w wyjątkowym kontekście, ponieważ globalna epidemia COVID-19 wpłynęła na handel na wielu rynkach z powodu zamykania portów i zakazów mobilności. Ponadto spadek cen ropy naftowej, który wpłynął na siłę nabywczą w kilku krajach konsumujących, wpłynął na sprzedaż bananów.

Pomimo tych okoliczności Ekwador utrzymał eksport i osiągnął znaczny wzrost. Przykładowo w tym okresie kraj sprzedał do Unii Europejskiej o 8,2 miliona kartonów bananów więcej niż w tym samym okresie 2019 roku.

Według Centralnego Banku Ekwadoru, od stycznia do września tego roku eksport bananów wyniósł 2,414 miliarda dolarów dla ekwadorskiej gospodarki i były one wiodącym produktem eksportowym tego kraju poza ropą.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI