Eksporterzy spodziewają się wzrostów cen borówek

Autor: www.sadyogrody.pl / Freshplaza 21 lipca 2020 08:36

Eksporterzy spodziewają się wzrostów cen borówek Sezon borówkowy w Polsce musiał stawić czoła konsekwencjom zmian pogodowych; fot. unsplash.com

Sezon borówkowy w Polsce musiał stawić czoła konsekwencjom zmian pogodowych. Wczesne przymrozki zapewniły mniejszą podaż wczesnych zbiorów, co z kolei może spowodować nieznaczny wzrost cen - czytamy na freshplaza.com.

Według Damiana Kozłowskiego, menadżera sprzedaży Ewa-Bis, pogoda utrudniła rozpoczęcie sezonu borówkowego. Ale jednocześnie jakość owoców, które przetrwały, jest porównywalna. - Obecny sezon borówki wydaje się być bardzo trudny ze względu na szkody spowodowane wczesną wiosną. Mamy jednak dużo plonów, a jakość wydaje się być znakomita. Jagody są większe niż w zeszłym roku i zdrowe. Głównym wyzwaniem ostatnich lat była produkcja wystarczającej ilości borówek, aby zaspokoić potrzeby rynku. Popyt zawsze przewyższał podaż. Niemniej jednak z roku na rok w Polsce jest coraz więcej producentów, a więc wolumeny wciąż rosną. Producenci stale wprowadzają i udoskonalają nowe technologie uprawy i przechowywania borówek, aby przedłużyć sezon - tłumaczy Kozłowski.

Jego zdaniem, uszkodzenia spowodowane mrozem zmniejszyły plony wczesnych odmian o około 30-40 proc., a zimne lato opóźniło rozpoczęcie sezonu. 

Jak wygląda eksport? - Rynek europejski nadal uważamy za najważniejszy. Jednak borówka amerykańska uprawiana w Polsce jest bardzo popularna na całym świecie, ponieważ Polska jest jednym z kluczowych producentów borówki w Europie. Oprócz eksportu do krajów europejskich, borówki dostarczamy również transportem lotniczym do krajów Bliskiego Wschodu i Azji. W tym sezonie popyt będzie wzrastał - mówi Kozłowski.

Globalna sytuacja związana z pandemią i komplikacje w przepływie pracowników z zagranicy, mogą odcisnąć swoje piętno na cenach borówek w tym roku. - Koszt produkcji borówek jest wyższy niż w przypadku większości innych owoców. Wymagają one specjalnej gleby, a przechowywanie zebranych jagód w chłodnych warunkach zaraz po ich zbiorach zwiększa cenę końcową - tłumaczy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI