Eksporterzy jabłek z USA celują w rynki zbytu tradycyjnie obsługiwane przez UEfreshplaza.com za gro-intelligence.com - 07 listopada 2019 10:34


W tym sezonie produkcja jabłek w Europie gwałtownie spadła, podczas gdy plantatorzy w Stanach Zjednoczonych zmagają się z nadmierną podażą. Ta zmiana wydarzeń może zapewnić eksporterom jabłek w USA możliwość ekspansji na rynki tradycyjnie obsługiwane przez Europę - podaje serwis freshplaza.com za gro-intelligence.com.

Pogoda odbiła się na europejskich zbiorach jabłek. Późne wiosenne przymrozki, susza, nadmierne upały i uszkodzenia gradowe to czynniki przyczyniające się do spadku produkcji jabłek w Unii Europejskiej o 24% rok do roku. Kryzys pogłębia się, ponieważ sadownicy w UE nadal borykają się z utratą kluczowego rynku eksportowego w Rosji.

Polska, największy producent jabłek w UE, został najbardziej dotknięty w tym roku przez suchą pogodę i dwa niszczące mrozy, które zmniejszyły produkcję o 43% w porównaniu z poziomem z 2018 r. Zgodnie z szacunkami USDA, Niemcy, Węgry i Rumunia również w tym roku mocno obniżyły produkcję jabłek. Z drugiej strony Francja i Hiszpania nie ucierpiały na złych warunkach pogodowych i oczekuje się, że w ujęciu rocznym wzrost produkcji jabłek wyniesie odpowiednio 7% i 13%.

Klimat wpłynął również na gruszki i winogrona w UE, przy spadku zbiorów tych owoców odpowiednio o 13% i 14%.

Tymczasem USA mają do czynienia z bitwami handlowymi. Indie i Chiny nałożyły cła w wysokości odpowiednio 70% i 60% na amerykańskie jabłka. Indie były drugim co do wielkości rynkiem eksportowym jabłek w USA w 2018 r., a w pierwszych ośmiu miesiącach tego roku eksport spadł o 2/3. Wynikająca z tego nadwyżka podaży spowodowała obniżenie cen dla wszystkich amerykańskich producentów jabłek. W połowie września ceny detaliczne amerykańskich jabłek spadły średnio do 87 centów za funt (ok. 0,45 kg), co jest najniższym poziomem od 2010 roku.