Eksporter: przechowywanie jabłek w chłodniach przez dłuższy czas nie jest opłacalne w tym sezonie

Autor: sadyogrody.pl / freshplaza.com 12 stycznia 2020 10:42

Eksporter: przechowywanie jabłek w chłodniach przez dłuższy czas nie jest opłacalne w tym sezonie fot. shutterstock.com

Zdaniem jednego z polskich eksporterów jabłek, przechowywanie polskich jabłek w chłodniach przez dłuższy czas nie jest opłacalną strategią w tym sezonie. Wielu sadowników i handlowców wciąż oszczędza swoje produkty w nadziei na lepsze ceny, ale jakość jabłek nie pozwala na powodzenie tej strategii - czytamy na Freshplaza.com.

Zdaniem Mohameda Marawana, dyrektora zarządzającego działającej w Polsce firmy Sarafruit, to dziwny sezon dla polskich jabłek. - W ciągu ubiegłego roku ceny jabłek były tak niskie, że ich sprzedaż nie przynosiła zysku. Doprowadziło to do tego, że sadownicy nie dbali o swoje sady tak dobrze, jak powinni. Ma to duży wpływ na możliwość przechowywania jabłek w chłodniach przez dłuższy czas - tłumaczy na łamach Freshplaza.com.

Według Marawana katastrofa będzie miała miejsce, gdy faktycznie otworzą się chłodnie. - Oczywiście ceny spadną, ale ludzie dowiedzą się również, że jabłka w tych chłodniach mają problemy przechowalnicze - czarne kropki lub nawet pełne zgnilizny wewnątrz jabłek. Ludzie powinni po prostu sprzedać swoje produkty, kiedy mają szansę na zysk, zamiast czekać na wyższe ceny. Strategia przechowywania jabłek w komorach tak długo, jak to możliwe, po prostu nie zadziała w tym sezonie. Koszty energii elektrycznej potrzebnej do uruchomienia chłodni są wyższe niż zyski z oczekiwania na wyższe ceny. Niższa jakość owoców oznacza również, że istnieją mniejsze możliwości w zakresie rynków eksportowych - mówi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI