Eksport koncentratu jabłkowego z Chin zwiększył się o 37% w tym sezonie

Autor: Bank BGŻ BNP Paribas 06 grudnia 2017 09:03

Eksport koncentratu jabłkowego z Chin zwiększył się o 37% w tym sezonie fot. shutterstock.com

Wzrost tegorocznych zbiorów jabłek w Chinach oraz większe ilości surowca trafiające do zakładów przetwórczych przyczyniają się do zwiększenia produkcji zagęszczonego soku jabłkowego (ZSJ) - podaje Anna Kitala, ekspert rynków rolnych, BGŻ BNP Paribas.

Większa produkcja koncentratu i jego stosunkowe niskie ceny pozwoliły na istotny wzrost eksportu w relacji rocznej z Państwa Środka. Wstępne dane handlowe zaprezentowane przez IEG Vu wskazują, że w 3 pierwszych miesiącach bieżącego sezonu 2017/18, tj. w okresie sierpień-październik 2017 r., Chiny wyeksportowały łącznie blisko 169 tys. t ZSJ. W porównaniu do analogicznych miesięcy w sezonie poprzednim eksport zwiększył się o 37%, natomiast w odniesieniu do średniej z poprzednich 5 lat był większy o 42%.

- W samym październiku wyeksportowano blisko 63 tys. t chińskiego koncentratu, czyli o 53% więcej w relacji rocznej. Najwięcej, bo 21,7 tys. t trafiło do Stanów Zjednoczonych (rok wcześniej 21 tys. t). Rosja kupiła 6,6 tys. t ZSJ, a więc prawie podwoiła zakupy sprzed roku. Istotnie wzrosła również sprzedaż koncentratu do Kanady i RPA - mówi Anna Kitala.

- Co więcej, ze względu na zmniejszenie podaży ZSJ z Polski i jego wysokie ceny, zwiększył się eksport chińskiego ZSJ na rynek Unii Europejskiej. Holandia kupiła 3,4 tys. t, Niemcy 3,3 tys. t, Belgia 1,8 tys. t, a Polska 1,7 tys. t koncentratu - podaje ekspertka Banku BGŻ BNP Paribas.

Jak podaje IEG Vu, ceny chińskiego ZSJ w październiku kształtowały się na poziomie ok. 1000 USD/t fob. Obecnie z rynku płyną sygnały o podwyżkach do 1075 USD/t. Znacznie droższy jest ZSJ z Polski. Według IEG Vu, jego ceny wynoszą ok. 1,75-1,80 euro/kg loco zakład.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI