×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Eksport jabłek do Egiptu stoi. Ambasada odpowiada

Autor: Związek Sadowników RP 01 grudnia 2022 12:28

Eksport jabłek do Egiptu stoi. Ambasada odpowiada Eksport jabłek do Egiptu stoi. Ambasada odpowiada/ fot.shutterstock.com

Eksport jabłek do Egiptu nadal jest pod ogromnym znakiem zapytania.

Jak już kilkukrotnie informowaliśmy eksport jabłek do Egiptu od dawna kuleje. Pisaliśmy o tym fakcie już w kwietniu w artykule: Rynek egipski zamknięty dla polskich jabłek. Dostawy są zablokowane

W tym sezonie powoli sytuacja miała się poprawiać, jednak jak aktualnie informuje Związek Sadowników ograniczenia nada występują: 

- Z informacji od lokalnych eksporterów wynika, iż import jabłek praktycznie się nie odbywa, ponieważ świeże owoce i warzywa (w tym jabłka) znalazły się na liście produktów, które nie mogą być importowane do Egiptu. Zwróciliśmy się z prośbą do Ambasadora RP w Arabskiej Republice Egiptu o potwierdzenie tej informacji - informuje Związek Sadowników RP.

Problem eksportu jabłek do Egiptu trwa

” Według doniesień prasowych egipskie banki nadal mają trudności z dostępem do walut zagranicznych. Z tego względu import produktów, poza żywnością( bez uwzględnienia świeżych owoców) i paliwami, został znacząco spowolniony. Pragnę podkreślić, że trudności, z którymi borykają się w tym roku eksporterzy polskich jabłek dotykają wielu polskich i unijnych dostawców. Niestety problemy, które przyczyniły się do wprowadzenia restrykcji importowych są na tyle skomplikowane, że władze kraju nie są  w stanie rozwiązać ich szybko.

Jednocześnie zapewniam, iż Ambasada RP w Kairze stale monitoruje sytuację i interweniuje u władz egipskich, zarówno w odniesieniu do ogólnych rozwiązań prawnych, które powodują trudności dla eksporterów, jak i w przypadkach indywidulanych. Nasza placówka deklaruje udzielić wsparcia członkom Związku Sadowników RP, których ładunki zostały wstrzymane w egipskich portach ze względu na niezrealizowane płatności finansowe.”- odpowiada Ambasador RP w Kairze Michał Łabenda.

         Na początku grudnia Prezes Związku Sadowników RP -Mirosław Maliszewski będzie w Egipcie interweniował ws. zakazu wymiany walut. O dalszym rozwoju sytuacji Związek Sadowników będzie informował na bieżąco.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI