×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Eksport gruzińskich jabłek wzrósł ale po słabych cenach

Autor: freshplaza.com za east-fruit.com 23 marca 2023 16:42

Eksport gruzińskich jabłek wzrósł ale po słabych cenach Eksport gruzińskich jabłek wzrósł ale po słabych cenach/ fot.shutterstock.com

Od września do końca lutego Gruzja wyeksportowała 6 300 ton jabłek – to o 17% więcej niż w tym samym okresie w roku ubiegłym. Jednak nie można tego określić mianem sukcesu.

Od września do końca lutego Gruzja wyeksportowała 6 300 ton jabłek – to o 17% więcej niż w tym samym okresie w roku ubiegłym. Jednak ceny eksportowe praktycznie nie zmieniły się od poprzedniego sezonu. Analitycy EastFruit zauważają, że wahania kursów walut i wysoka inflacja umniejszają ten sukces.

W bieżącym sezonie wolumen eksportu we wrześniu-lutym jest drugim co do wielkości od co najmniej 8 ostatnich lat. Obecnym nabywcą jest Rosja, ale nie kupuje tak dużo jak w sezonie 2020-2021. Mimo to wolumen eksportu w tym sezonie jest całkiem niezły.

Jak wspomniano powyżej, ceny eksportowe nie zmieniły się w ciągu roku. W omawianym okresie kilogram eksportowano średnio po 0,65 USD zarówno w bieżącym, jak i w poprzednim sezonie. Biorąc pod uwagę umocnienie się waluty gruzińskiej w stosunku do dolara amerykańskiego, ceny eksportowe w larisach gruzińskich (GEL) spadły. Cena eksportowa w sezonie 2022-2023 w GEL jest o 12% niższa niż w poprzednim sezonie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI