×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Egipt umocni się na pozycji największego odbiorcy jabłek z Polski?

Autor: www.sadyogrody.pl/ Agro Nawigator 29 grudnia 2021 16:10

Egipt umocni się na pozycji największego odbiorcy jabłek z Polski? Egipt w 2022 roku umocni się na pozycji największego odbiorcy jabłek z Polski? fot. unsplash

Zapowiadane wprowadzenie przez Białoruś od stycznia 2022 r. zakazu importu niektórych artykułów spożywczych z UE, może wpłynąć ujemnie na sprzedaż krajowych owoców. Białoruś jest
kluczowym odbiorcą jabłek z Polski z udziałem na poziomie 14% (2020/21), a eksport do tego kraju tradycyjnie kumuluje się w drugiej części sezonu – poinformowano w publikacji Agro Nawigator Banku PKO BP.

Zbiory jabłek w Polsce większe niż oczekiwano

Na początku grudnia WAPA skorygowało w górę prognozy produkcji jabłek w Europie, do 11,88 mln t (+11% r/r vs +10% r/r w sierpniu) głównie z powodu lepszych oczekiwań zbiorów w Polsce - 4,3 mln t (+26% r/r vs +22% r/r w sierpniu). GUS w grudniu utrzymał szacunki zbiorów jabłek na poziomie 4,0 mln t, tj. wyższym o 13% r/r (niemniej dla 2020 urealnione zostały wynikami PSR2020).

Eksport polskich jabłek na początku 2022 r.

Zapowiadane wprowadzenie przez Białoruś od stycznia’22 zakazu importu niektórych artykułów spożywczych z UE, może wpłynąć ujemnie na sprzedaż krajowych owoców w 1h22 Białoruś jest kluczowym odbiorcą jabłek z Polski z udziałem na poziomie 14% (2020/21), a eksport do tego kraju tradycyjnie kumuluje się w drugiej części sezonu.

Znaczenie Białorusi w polskim handlu jabłkami w kolejnych latach od wprowadzenia przez Rosję embarga (w 2014) jednak stopniowo malało. W sez. 2020/21 największym importerem jabłek z Polski stał się Egipt. W sez. 2021/22 oczekiwane jest zdecydowane umocnienie Egiptu jako największego importera polskich jabłek, przy zminimalizowaniu roli Białorusi. Sprzyjać będzie temu wzrost popytu (według USDA egipski import jabłek w sez. 2021/22 wzrośnie o 13% r/r do 300 tys. t) oraz niższe niż przed rokiem ceny polskich jabłek. Większe, niż w przypadku jabłek, znaczenie Białorusi notuje się w handlu zagranicznym gruszkami (88% udziału w 2020).

Niemniej, zdecydowanie niższe zbiory gruszek (-28% r/r) w UE (głównie Włochy), zniwelują efekt spadku eksportu na Białoruś.

Wzrost eksportu zagęszczonego soku jabłkowego

Według GUS, polski eksport zagęszczonego soku jabłkowego znacząco przyspieszył na początku 4q21. W październiku wzrósł o 35% r/r po wzroście o 24% r/r w 3q21 (vs -1,6% r/r w 2q21), głównie pod wpływem zwiększonej sprzedaży do USA (12,7-krotny wzrost łącznie w 3q21 i w październiku). Częściowo wynikała ona ze mniejszych dostaw na rynek amerykański koncentratu pochodzącego z Chin (-7,8% r/r w 3q21 i -0,6% r/r w październiku). Wzrostom sprzyjały mniejsze (o 6% r/r) tegoroczne zbiory jabłek w USA.

Wzrost cen owoców po 8 miesiącach spadków

Wysoka podaż utrzymywała ceny jabłek na niskim poziomie. Przeciętna krajowa cena skupu jabłek deserowych w listopadzie (0,86 zł/kg) była niższa o 36% r/r, ceny jabłek do przetwórstwa zmalały o 19,5% r/r. Niemniej, wskaźnik cen detalicznych owoców w listopadzie wzrósł o 2,5% r/r po 8 miesiącach spadków w relacji rocznej, głównie z uwagi na przyspieszenie wzrostów cen gruszek, bananów i złagodzenie spadków cen pomarańcz.

Chcesz sprzedać jabłka i gruszki? Dodaj ogłoszenie na GieldaRolna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI