Duży popyt na Goldena wymusi wyższe ceny dla sadownika ?

Autor: SS/ sadyogrody.pl 19 listopada 2021 15:00

Duży popyt na Goldena wymusi wyższe ceny dla sadownika ? Popyt na Goldena jest duży, ale nie idzie w parze z cenami/fot. shutterstock.com

Aktualnie popyt na Golden Deliciousa jest bardzo duży, ale czy wielkość zainteresowania ma odbicie w wyższych cenach dla sadowników?

Skąd duże zainteresowanie Goldenem na polskim rynku?

Obecnie na portalach ogłoszeniowych i giełdach internetowych sporo jest ofert zakupu Goldena zarówno na sortowanie jak i zakup "na gotowo". Słusznie nasuwa się pytanie: z czego wynika to ogólne zainteresowanie zakupem?

Przyczyn może być kilka ale jak mówi nam jeden z eksporterów, brak Goldena na Zachodnim rynku jest największym powodem.

- Nie da się nie zauważyć, że na krajowym rynku popyt na Goldena jest bardzo duży i nie wynika on tylko z rynku Egipskiego. Główne ssanie na tą odmianę wynika z tego, że obecnie Goldena jest bardzo mało we Włoszech, a włosi na ogół w swoich sadach produkują bardzo duże ilości tej odmiany. Natomiast obecny problem jest wynikiem pogody. Każdy pamięta tegoroczne wiosenne przymrozki, szczególnie na Zachodzie Europy były one dotkliwe. Silne mrozy w czasie kwitnienia bardzo przetrzebiły włoskie sady, powodując duże straty w kwaterach Goldena. To jest właśnie tegoroczny problem włoskiego rynku jabłek, tej odmiany po prostu im brakuje - mówi Pan Paweł, eksporter z Białej Rawskiej.

Poza tym jak twierdzi eksporter ofert jest wiele ale zakup od sadownika jest bardzo trudny. - Przyznaję, że polski Golden w tym sezonie jest ładny, z jednej strony nie dziwi mnie, że sadownicy pozamykali go w chłodniach i nie chcą sprzedać. Pomimo popytu czekają na lepsze ceny.

Popyt na Goldena nie idzie w parze z cenami

I choć w ofertach zakupu sadownicy mogą przebierać, to jednak proponowane ceny kompletnie nie odpowiadają zapotrzebowaniu i są zwyczajnie za niskie.

Oddając Goldena na sortowanie dostajemy oferty od 1 zł do1,30 zł za kilogram. Przy czym cena 1 zł dla sadownika produkującego Goldena jest upokarzająco niska. 

Poza tym wymagania są różne. Zależy jak wymagający jest odbiorca i jaki jest kierunek wysyłki. Mówiąc o cenie 1,30 zł podmioty kupujące oczekują tzw. "igły" -towaru o super jakości. Jednocześnie bardzo często możemy się spodziewać, że odsort jabłka będzie duży, choćby ze względu na wymagany kaliber, który w wielu zamówieniach zaczyna się od 7 w górę. Wtedy dla sadownika średnia z sortowania wychodzi bardzo niska.

Znajdą się też propozycje cenowe, które na pierwszy rzut oka są interesujące. Jednak gdy rozmowa przechodzi do konkretów, czyli wymagań, już nie jest tak kolorowo.

- Ostatnio odezwał się do mnie kupiec, który zaoferował zakup Goldena za 1,75 zł "na gotowo". Jednak w tej cenie kupujący chciał Goldena w rozmiarze 7,5 w plusie.  Do tego ułożony w podwójna wytłoczkę i musiałabym kupić własne opakowanie. Ktoś kto ma kalkulator wie jakie to są koszty. Opakowanie zdrożało. Koszt opakowania to 32 - 33 grosze, a sama wytłoczka zdrożała o 2 grosze. Poza tym robocizna w przypadku układania jabłek w podwójną wytłoczkę to jest koszt rzędu 20 groszy, bo jest to dużo pracy i dużo czasu. Lekko licząc zostaje 1,20 zł za jabłko od 7,5, to są bardzo duże jabłka jak na tę odmianę. Poza tym co zrobić z odsortem ? Taki biznes kompletnie się nie kalkuluje i nie sądzę aby ze skrzyni można było wybrać 50 procent jabłek w przypadku takich wymagań. A z reszta co zrobić, wstawić od nowa do chłodni? - opowiada Pani Anna z Warki.

Ceny włoskie a ceny polskie

Warto porównać sobie jakie są proponowane ceny naszym sadownikom wobec cen jakie otrzymują Włosi za swoje jabłka. Należy zauważyć, że Włoscy sadownicy sprzedając w Europie jabłka świetnej jakości otrzymują za nie nawet 2 euro. Minimalna cena to 1 euro.

Dlaczego więc tak daleko nam do Zachodnich cen jabłek i kto na nich zarabia najwięcej ?

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI