DG AGRI: wielkość polskich zbiorów jabłek mniejsza niż przewidywanoDG AGRI / freshplaza.com / sadyogrody.pl - 18 stycznia 2021 12:18


Zgodnie z oczekiwaniami ceny jabłek w Unii Europejskiej utrzymują się na stałym poziomie powyżej historycznego okresu odniesienia ze względu na mniejsze zbiory, zwłaszcza we Francji i w Polsce - podaje freshplaza.com za DG AGRI.

Mimo dobrej koniunktury na rynku świeżych jabłek obserwuje się pewne "napięcia" na rynku jabłek do przetwórstwa w Polsce o wysokiej podaży (odwrotnie we Francji). Stosunkowo wyższy jest udział jabłek gorszej jakości lub uszkodzonych w wyniku ekstremalnych zjawisk pogodowych, które mogą trafić tylko do przemysłu, zwłaszcza w Polsce.

Wielkość plonów w UE-27 szacuje się na około 10 585 000 ton.

- Istnieją przesłanki wskazujące na to, że ze względu na ekstremalne zjawiska pogodowe i brak wystarczającej siły roboczej, związanej z kryzysem sanitarnym, wielkość polskich zbiorów jest jeszcze mniejsza niż początkowo przewidywano - czytamy na freshplaza.com.

Biorąc pod uwagę potwierdzoną niewielką ilość nowych upraw, zapasy w trakcie trwającej kampanii powinny pozostać na umiarkowanym poziomie (niskie poziomy we Francji i Polsce).

Zastanawiające jest czy informacja o mniejszych zapasach w Polsce i gorszej jakości owoców może wpłynąć na strategię eksporterów...

Jabłka i gruszki - sprawdź oferty kupna / sprzedaży na gieldarolna.pl.