Credit Agricole: Niższe zbiory owoców będą sprzyjać wzrostowi cen

Autor: Credit Agricole 13 czerwca 2021 11:03

Credit Agricole: Niższe zbiory owoców będą sprzyjać wzrostowi cen W IV kw. ceny owoców zaczną rosnąć w ujęciu rocznym/ fot. shutterstock

- Obecnie mamy do czynienia z niewielką deflacją cen owoców. Jej przyczyną są silne efekty wysokiej bazy sprzed roku wynikające z małych zapasów owoców na początku 2020 r., a także wybuchu pandemii, która doprowadziła do wyraźnego wzrostu cen w niektórych kategoriach - informują analitycy Credit Agricole w publikacji AGROMapa.

Analitycy Credit Agricole uważają, że w przypadku cen owoców deflacja utrzyma się do III kw. br. W IV kw. ceny owoców zaczną rosnąć w ujęciu rocznym, co będzie efektem ich najprawdopodobniej słabszych niż przed rokiem krajowych zbiorów.

Dynamika cen warzyw pozostanie niska

Niewielka deflacja obserwowana jest również w przypadku cen warzyw, co wynika z ich relatywnie wysokich zapasów po poprzednim sezonie.

- Oceniamy, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że tegoroczne krajowe zbiory warzyw będą wyższe niż przed rokiem. Będzie to sprzyjać utrzymywaniu się niewielkiej deflacji cen warzyw w II poł. br. Głównym czynnikiem ryzyka dla naszych prognoz cen owoców i warzyw są warunki agrometeorologiczne w najbliższych miesiącach - podają analitycy.

Chcesz sprzedać owoce i warzywa? Dodaj ogłoszenie na gieldarolna.pl!

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI