×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Credit Agricole: Dobre zbiory obniżyły dynamikę cen owoców i warzyw

Autor: www.sadyogrody.pl/ Credit Agricole 16 marca 2021 14:20

Credit Agricole: Dobre zbiory obniżyły dynamikę cen owoców i warzyw Dobre krajowe zbiory obniżyły dynamikę cen owoców i warzyw/ fot. shutterstock

Najbliższe kwartały przyniosą dalszy spadek dynamiki cen owoców. Przy założeniu, że tegoroczne warunki agrometeorologiczne będą zbliżone do średniej wieloletniej prognozujemy, że ze względu na efekty wysokiej bazy z 2020 r., w 2021 r. średniorocznie wystąpi deflacja cen owoców. Dynamika cen warzyw osiągnęła już swoje minimum lokalne i w kolejnych kwartałach będzie kształtować się w łagodnym trendzie wzrostowym - informują analitycy Credit Agricole w publikacji AGROMapa.

Zbiory owoców na ogół wyższe, choć sytuacja bardzo zróżnicowana

Zgodnie z wynikowym szacunkiem GUS z 17.12.2020, ubiegłoroczne zbiory owoców wyniosły prawie 4,2 mln t i były o ok. 7% wyższe niż w 2019 r., co jest poziomem zbliżonym do średniej za ostatnie 5 lat. Zbiory owoców z drzew zostały oszacowane na ponad 3,8 mln t (+9% r/r), podczas gdy zbiory owoców jagodowych na ponad 0,5 mln t (+10% r/r). Ubiegłoroczne warunki agrometeorologiczne charakteryzowały się wysoką zmiennością. Po łagodnej zimie wiosną obserwowany był deficyt opadów oraz przymrozki, co miało negatywny wpływ na wegetację. W maju wystąpiły zwiększone opady prowadząc w niektórych regionach do nadmiaru wody w uprawach sadowniczych. Wyraźna poprawa warunków agrometeorologicznych została odnotowana dopiero w lipcu i utrzymała się do połowy września.

Duża zmienność warunków agrometeorologicznych znalazła odzwierciedlenie w znaczącej rozpiętości wyników produkcyjnych pomiędzy poszczególnymi gatunkami owoców. W przypadku owoców z drzew, zbiory jabłek zostały ocenione na ok. 3,4 mln t (+10% r/r), wiśni na ok. 157 tys. t (+3% r/r), śliwek na ok. 96 tys. t (+1% r/r), gruszek na ok. 75 tys. t (+12%) oraz czereśni na ok. 44 tys. ton (-1% r/r).

W przypadku owoców jagodowych zbiory truskawek zostały oszacowane na ok. 170 tys. t (-4% r/r), porzeczek ogółem na ok. 135 tys. t (+7% r/r), malin na ok. 116 tys. t (+53% r/r) oraz agrestu na ok. 10,5 tys. t (+9% r/r). Pierwsze informacje na temat tegorocznych zbiorów owoców GUS opublikuje 28 maja br.

Po dwóch sezonach suszy produkcja warzyw znów na plusie, lecz nadal poniżej średniej wieloletniej

Zgodnie z wynikowym szacunkiem GUS z 17.12.2020, ubiegłoroczne zbiory warzyw gruntowych wyniosły ok. 4,0 mln t i były o ok. 4% wyższe niż w 2019 r., a tym samym ukształtowały się lekko poniżej średniej za ostatnie 5 lat. Wyższej produkcji warzyw sprzyjały lepsze niż w 2019 r. warunki agrometeorologiczne. Jednocześnie jest to pierwszy wzrost krajowej produkcji warzyw od 2017 r., która przez dwa poprzednie sezony kształtowała się w trendzie spadkowym ze względu na susze. Zbiory kapusty ocenione zostały na 800 tys. t (-4% r/r), marchwi na ok. 733 tys. t (+8% r/r), cebuli na ok. 615 tys. t (+15% r/r), buraków ćwikłowych na ok. 313 tys. t (+11% r/r), pomidorów na ok. 246 tys. t. (+2% r/r), kalafiorów na ok. 229 tys. t (+11% r/r), a ogórków na ok. 229 tys. t (+3% r/r). Zgodnie z szacunkiem Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej ubiegłoroczne zbiory warzyw spod osłon ukształtowały się na poziomie ok. 1,150 mln t (-1% r/r). Produkcja pomidorów spod osłon wyniosła ok. 670 tys. t (-1% r/r), ogórków ok. 290 tys. t (-2%), a pozostałych warzyw ok. 190 tys. (+1%). Pierwsze informacje na temat tegorocznych zbiorów warzyw GUS opublikuje 28 maja br.

Rok 2021 przyniesie deflację cen owoców

- Uważamy, że najbliższe kwartały przyniosą dalszy spadek dynamiki cen owoców. Przy założeniu, że tegoroczne warunki agrometeorologiczne będą zbliżone do średniej wieloletniej prognozujemy, że ze względu na efekty wysokiej bazy z 2020 r., w 2021 r. średniorocznie wystąpi deflacja cen owoców. Podtrzymujemy naszą ocenę, zgodnie z którą dynamika cen warzyw osiągnęła już swoje minimum lokalne i w kolejnych kwartałach będzie kształtować się w łagodnym trendzie wzrostowym (por. AGROmapa z 15.12.2020). Czynnikiem ryzyka dla naszych prognoz zarówno dynamiki cen owoców i warzyw są warunki agrometeorologiczne w Polsce oraz w innych krajach, będących głównymi producentami owoców i warzyw - informują analitycy Credit Agricole.

Owoce i warzywa - sprawdź oferty kupna/sprzedaży na Giełda Rolna!

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI