Coraz większe problemy z eksportem polskich jabłek

Autor: Agrobiznes w TVP 18 marca 2022 15:42

Coraz większe problemy z eksportem polskich jabłek Wojna w Ukrainie, problem z wysyłką jabłek z Polski. /fot. shutterstock.com

Wojna w Ukrainie, problem z wysyłką jabłek z Polski.  To oczywiste, że do targanego wojną kraju eksport jest niemożliwy, ale to zapoczątkowało też łańcuch dalszych utrudniających sprzedaż zdarzeń.

Agrobiznes informuje, że eksporterzy jabłek odczuli skutki wojny w Ukrainie.

- Jeżeli chodzi o Wschód to teraz wszystko jest zamknięte. Tak jak wiemy nie tylko Białoruś i Ukraina ale także Kazachstan i inne kraje, więc w ogóle nie mamy tam wysyłek- informuje Aneta Kozera z konsorcjum Appolonia i dodaje:

- Wysyłki na Wschód to około 30 procent tego, co robiliśmy do tej pory, więc to jest duża strata dla nas..

Jak podaje Agrobiznes także transport drogowy do Kazachstanu czy Mongolii jest utrudniony. Rynek Wschodni to duża strata dla polskich eksporterów jabłek. Począwszy od nałożonego przed laty embarga przez Rosję, poprzez embargo Białoruskie po trwającą wojnę.

Niełatwo jest także na krajowym i zachodnim rynku. Widać spadek konsumpcji jabłek zarówno w Polsce jak i pozostałych krajach Europy. W tej chwili zapasy jabłek na zachodzie są duże, a zamówienia na polskie jabłka niższe niż zwykle.

- Cały styczeń i luty sprzedaż jest bardzo niska, również eksport jest bardzo niski - dodaje Paweł Puncewicz z Appoloni.

Wojna wpłynęła także na spadek dostępności kontenerów, co spowodowało, że sprzedaż jabłek do Egiptu jest utrudniona.

-Transport drożeje, ponieważ drożeje ropa. Stawki transportowe nie tylko kontenerów ale również samochodów są wyższe, co ma wpływ na cenę naszego produktu - tłumaczy Puncewicz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI