Coraz tańsze warzywa. Upalna pogoda pogarsza handel

Autor: PAP 03 lipca 2022 10:15

Coraz tańsze warzywa. Upalna pogoda pogarsza handel Coraz tańsze warzywa. Pogoda obniża handel/ fot.shutterstock.com

Coraz mniej mniejsze zakupy na rynku hurtowym warzyw robią mazowieccy sklepikarze, którzy sygnalizują spadek obrotów. Upalna pogoda pogarsza handel warzywami.

- Na rynku warzyw, następuje zamiana starych warzyw korzeniowych na nowe. Burak (młody obcięty) kosztuje 2-3 zł/kg, marchew - 2-2,5 zł/kg. W sprzedaży są jeszcze resztki cebuli białej starej w cenie 1,33 zł/kg, wzrosła podaż cebuli tegorocznej podsuszanej lub obranej - 2-4 zł/kg -informuje Maciej Kmera z Rynku Bronisze.

Tanieją krajowe warzywa

- Stabilna jest podaż warzyw kapustnych (brokuł/kalafior/kapusta biała), kosztują 3-4 zł za sztukę. Mało jest fasoli szparagowej, co sprawia, że jej cena utrzymuje się na poziomie 11-13 zł/kg. Odmiany gruntowe powinny być tańsze, ceny prawdopodobnie spadną do 5-6 zł/kg - wskazuje ekspert.

Wzrosła podaży i spadły ceny ogórków do 2-3 zł/kg. Pojawiły się pierwsze dostawy ogórków z gruntu odmiany Śremski, najchętniej kupowane na przetwory małosolne.

Pomidory malinowe kosztują 3,85-5 zł/kg, troszkę tańsze te spod osłon. Zwiększyły się dostawy cukinii i kabaczków, cena "w pełni letnia", czyli 2,75-4 zł/kg. Więcej jest też krajowych bakłażanów, a cena 5-6 zł/kg skutecznie wyprze resztki importu z Holandii - zaznaczył Kmera.

Upalna pogoda pogarsza handel

Zdaniem Kmery na rynku hurtowym w Broniszach widać już początek wakacji, mniej kupują mazowieccy sklepikarze, którzy sygnalizują spadek obrotów. Równocześnie obserwowany jest wzrost poziomu zakupów wśród hurtowników z Podlasia, Mazur, Pomorza.

"Fale upałów niestety obniżają popyt na ulicznych straganach, bazarkach i targowiskach - konsumenci chętniej kupują w klimatyzowanych dyskontach" - zaznaczył ekspert zwracając uwagę na dużą konkurencję ze strony sieci handlowych.

Według Kmery "prognozy na resztę sezonu są niepewne", bo dużo będzie zależało od pogody. "Suchy i zimny maj, a po nim upalny i burzowy czerwiec jeszcze bardzie przekonuje plantatorów do inwestowania w uprawy pod różnymi typami osłon" - stwierdził.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI