×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Cła na import produktów z Ukrainy zawieszone na kolejny rok

Autor: PAP 25 maja 2023 14:37

Cła na import produktów z Ukrainy zawieszone na kolejny rok Niemal dokładnie rok temu Unia Europejska przyjęła pierwsze rozporządzenie pozwalające na czasową liberalizację handlu i inne ustępstwa handlowe w odniesieniu do niektórych produktów ukraińskich. / fot. shutterstock

Rada UE, czyli państwa członkowskie Wspólnoty, przyjęła w czwartek rozporządzenie, które przedłuża do czerwca 2024 roku zawieszenie ceł, kontyngentów i środków ochrony handlu na ukraiński eksport do UE, w tym produkty rolne. Jak ustaliła PAP jedynie Węgry wstrzymały się od głosu.

Liberalizacja handlu z Ukrainą utrzymana przez kolejny rok

"Niesprowokowana i nieuzasadniona wojna napastnicza Rosji przeciwko Ukrainie wywarła druzgocący wpływ na gospodarkę tego kraju. Przedłużenie autonomicznych środków handlowych jednoznacznie wesprze Ukrainę, a jednocześnie zapewni UE sposób ochrony rynku wewnętrznego przed znacznym wzrostem importu niektórych produktów rolnych" - powiedział Johan Forssell, szwedzki minister ds. handlu zagranicznego, którego kraj sprawuje obecnie półroczną prezydencję w Radzie UE.

Niemal dokładnie rok temu Unia Europejska przyjęła pierwsze rozporządzenie pozwalające na czasową liberalizację handlu i inne ustępstwa handlowe w odniesieniu do niektórych produktów ukraińskich. Zawieszone zostały wszystkie te taryfy celne, które wcześniej nie były jeszcze zliberalizowane. Zawieszenie taryf dotyczyło owoców i warzyw objętych systemem cen wejścia, a także produktów rolnych i przetworzonych produktów rolnych objętych kontyngentami taryfowymi.

W czwartek Rada UE przedłużyła obowiązywanie tych ram prawnych, które jednocześnie - jak tłumaczył wcześniej komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski - pozwalają na uruchomienie klauzuli bezpieczeństwa, aby utrzymać zakaz importu na pszenicę, kukurydzę, rzepak i ziarno słonecznikowe.

"Gdyby tego rozporządzenia nie było, od 5 czerwca obowiązywałby wolny import z Ukrainy prawie wszystkich zbóż bez ceł. To byłaby bardzo zła sytuacja dla polskich rolników" - powiedział 10 maja Wojciechowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI