Citronex szuka partnerów w Afryce. Rozważa inwestycję w plantacje w tym rejonie?Puls Biznesu - 08 czerwca 2015 08:39


Gazeta "The Financial Gazette” poinformowała, że Citronex, właściciel dojrzewalni bananów w Zgorzelcu, prowadzi rozmowy z największym producentem bananów w Zimbabwe — firmą Matanusk, w sprawie eksportu bananów za nawet 50 mln USA rocznie - informuje Puls Biznesu.


Citronex poszukuje nowych partnerów w Afryce. Rocznie kupuje banany za 200 mln USD w Ameryce Południowej, a w tym roku spółka chce jeszcze kupić banany afrykańskie za około 50 mln USD — donosi „The Financial Gazette”.

Jak informuje Puls Biznesu Rafał Zarzecki, wiceprezes Citroneksu, przyznaje, że grupa potrzebuje bananów z Afryki, żeby lepiej dopasować się do oczekiwań zagranicznych klientów. Dodaje, że grupa Citronex patrzy n Afrykę patrzymy od kilku lat, ale nie podpisała jeszcze kontraktów. Banany z Ameryki, na których się opiera biznes Citroneksu, są za drogie dla niektórych krajów europejskich, np. Czesi oczekują tańszych, choć oczywiście inna jest ich jakość.

Dlatego z wizją ekspansji w Czechach, ale również na Litwie, Łotwie, w Estonii i Białorusi, Citronex rozmawia z różnymi dostawcami, rozważa też inwestycję w plantacje w Afryce.  

Więcej czytaj w Pulsie Biznesu.