×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Chiny ponownie będą dostarczać jabłka do Rosji

Autor: Związek Sadowników RP za EastFruit 23 lutego 2022 11:20

Chiny ponownie będą dostarczać jabłka do Rosji Od 20 lutego 2022 r. Chiny ponownie otrzymały prawo dostarczania świeżych jabłek i gruszek na rynek rosyjski. / fot. shutterstock

Od 20 lutego 2022 r. Chiny ponownie otrzymały prawo dostarczania świeżych jabłek i gruszek na rynek rosyjski.

To dobra wiadomość dla Chin i rosyjskich konsumentów, którzy płacą teraz bardzo wysoką cenę za dobrowolną samoizolację Rosji od rynków światowych. Jednak zdaniem analityków EastFruit zła wiadomość dla Mołdawii, która ma poważnego konkurenta na rynku rosyjskim.

Ukraińskie jabłka rozpychają się na rynku. Eksport rośnie

Chiny światowym eksporterem jabłek 

„Chiny są największym światowym eksporterem jabłek i pozostają w czołówce światowego rankingu eksporterów, pomimo zakazu dostaw produktów na rynek rosyjski. Każdego roku Chiny eksportują około 1 miliona ton świeżych jabłek do wielu krajów na całym świecie. Główną zaletą chińskiego jabłka jest jego niska cena. W związku z tym jest kupowana głównie w niskim segmencie cenowym, podczas gdy Chiny importują jabłka najwyższej jakości z takich krajów jak Nowa Zelandia, USA, Chile, RPA i Francja – mówi Andriy Yarmak, ekonomista w Departamencie Inwestycji Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

Należy pamiętać, że przed zakazem dostaw Rosja była jednym z trzech głównych rynków świeżych jabłek. Roczne dostawy jabłek chińskich na rynek rosyjski wahały się od 100 do 150 tys. ton.

Zagrożenie dla bezpieczeństwa żywnościowego Rosji

Rosja jest największym na świecie importerem jabłek, skupując z rynków zagranicznych od 700 tys. ton do 1 mln ton jabłek świeżych rocznie. W związku z narastaniem rosyjskiej agresji na Ukrainę i spodziewanym zaostrzeniem międzynarodowych sankcji wobec Federacji Rosyjskiej istnieje realne zagrożenie dla bezpieczeństwa żywnościowego Rosji. Ceny warzyw i owoców w Federacji Rosyjskiej mogą dość gwałtownie wzrosnąć, co sprawi, że będą one niedostępne dla dużej liczby lokalnych konsumentów. kraj jest silnie uzależniony od ich importu. Na tym tle logicznym krokiem jest odmowa wprowadzenia zakazu importu owoców i warzyw.

Przypomnijmy, że import jabłka z gruszki z Chin do Rosji został wstrzymany 10 sierpnia 2019 r. ze względu na zwiększoną liczbę przypadków dostaw do kraju produktów skażonych przedmiotami kwarantanny. Od tego czasu tylko niewielkie ilości chińskich produktów weszły na rynek rosyjski w formie reeksportu przez kraje trzecie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI