×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

"Ceny żywności od miesięcy biją rekordy". Mocno zdrożeją warzywa

Autor: PAP 04 stycznia 2023 10:33

"Ceny żywności od miesięcy biją rekordy". Mocno zdrożeją warzywa W najbliższych miesiącach mocno zdrożeją m.in.warzywa / fot. shutterstock

W najbliższych miesiącach czekają nas kolejne podwyżki. Mocno zdrożeją m.in. alkohole, mięso, nabiał i warzywa – podaje w środę "Rzeczpospolita".

Gazeta podkreśla, że "ceny od miesięcy biją rekordy, a rok 2023 wcale nie zapowiada się lepiej: żywność, już przecież bardzo droga, jeszcze zdrożeje".

Drożyzna nie odpuści

"Z danych zebranych przez nas wśród firm badawczych, związków branżowych i działów zakupów sieci handlowych wynika, że nabiał czy tłuszcze roślinne nadal mogą drożeć co najmniej o 20-30 proc., tylko nieco mniej mięso, pieczywo czy alkohole. Mocno będą rosnąć też ceny warzyw i owoców, zwłaszcza importowanych" - informuje.

"W 2022 r. średni wzrost cen żywności wyniósł od 22,3 proc. według GUS, do 25,8 proc. według indeksu cen w sklepach detalicznych. To oznacza, że wybrane jednostkowe produkty, nie tylko żywnościowe, podrożały nawet o 80-100 proc." - mówi prof. Konrad Raczkowski, dyrektor Centrum Gospodarki Światowej UKSW. "W roku 2023 r. nastąpi wyhamowanie wzrostu cen żywności, ale powolne i wynikające m.in. z efektu wysokiej bazy w 2022 r." - dodaje Raczkowski.

Jak czytamy, "Krzysztof Łuczak, główny ekonomista Grupy Blix, prognozuje, że największych zwyżek cen możemy się spodziewać na przełomie pierwszego i drugiego kwartału".

Wzrosną ceny warzyw

"Najmocniej wśród żywności zdrożeją m.in. produkty tłuszczowe (oleje i masła), mięso (szczególnie drobiowe), nabiał (w tym mleko i sery) oraz warzywa" - przewiduje Łuczak. "Najbardziej będzie to widoczne w okolicach marca i kwietnia. Później dynamika może lekko wyhamować" - dodaje.

Zbigniew Sierocki, dyrektor zarządzający ASM Sales Force Agency, mówi "Rz", że "nie unikniemy również wzrostu cen pieczywa". "Powodem są m.in. rosnące ceny surowców oraz energii" - mówi.

Dziennik zwraca uwagę, że "sklepy już przygotowują klientów na podwyżki, tłumacząc je rosnącymi kosztami prowadzenia działalności". "Poszła w górę płaca minimalna, do tego znacznie droższa jest energia czy gaz, zdrożeją paliwa. W efekcie ceny będą rosły" - tłumaczy Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI