- Pełnia lata to i pełnia sezonu. W ofercie producentów jak i handlowców na Rynku Bronisze dostępne prawie wszystkie gatunki warzyw - mówi Anna Kaszewiak, ekspertka Rynku Bronisze.
Ceny krajowych warzyw w hurcie
- Dostaniemy bakłażany w cenie od 4 do 5,50 za kilogram, boczniaki od 14 do 20 złotych za kilogram, botwinka kosztuje od 1,50 do 2 złotych za pęczek. Trochę wyższą cenę notuje cebula biała, notujemy wzrost ceny prawie o 3 procent, za kilogram zapłacimy od 1,45 do 1,80 zł - wymienia ekspertka.
- Nieco wyższe ceny notuje obecnie także kalafior. Kalafiory są w cenie od 3,50 do 5 złotych - zwyżka ceny o ponad 5 procent - dodaje.
Tanieje bób, kapusta biała i fasolka szparagowa
Natomiast tańszy jest bób, buraki ćwikłowe, fasolka szparagowa, kapusta biała - zarówno sprzedawana w workach jak i na sztuki. Niższe ceny ma już koperek, marchew, pietruszka, pory, selery, szpinak.
- Za kilogram bobu zapłacimy od 9 do 12 złotych, buraki są w cenie od 80 groszy do 1,40. Fasolka szparagowa kosztuje od 7 do 11 złotych, taniej o 17 proc. Kapusta biała w sztukach kosztuje od 4,50 do 5 złotych - spadek ceny o 13 procent, a w kilogramach od 1,60 do 2 złotych - spadek ceny o ponad 12 procent. Koperek kosztuje od 1,50 do 2 złotych za pęczek, marchew od 1,20 do 1,60 za kilogram, premium od 1,60 do 2 złotych - mówi Anna Kaszewiak.
- Pietruszka kosztuje od 4,50 do 6 złotych za kilogram. Cena jest niższa o prawie 17 procent. Selery od 3,50 do 4 złotych za kilogram. Tu mamy duży spadek ceny bo o 25 proc. Pory od 3,80 do 4,20 za kilogram - spadek ceny o prawie 7 procent - wskazuje.
Ogórki 2022 - ceny od 2 do 5 zł/kg
- Ogórki gruntowe są w cenie od 2 do 4,50 - cena w zależności od jakości oferowanego towaru i przeznaczenia. Natomiast ogórki spod osłon kosztują od 4 do 5 złotych, przeciętna 4,50 za kilogram. Papryka kolorowa kosztuje od 5 do 7,5 złotych za kilogram, zielona od 3 do 4,50 za kilogram - mówi Anna Kaszewiak.
I dodaje- Dostępne są już pomidory z gruntu cena kilograma od 3 do 4,50 za kilogram, zwykłe spod osłon od 4 do 4,75, a malinowe od 3,30 do 5 złotych.
- Rabarbar kosztuje od 5 do 6 złotych za kilogram. Cena ziemniaków zaczyna się od 86 groszy do 1 złotego, przy czym odmiana Irga kosztuje od 90 groszy do 1,10 za kilogram, a odmiana Irys też ma ten sam pułap cenowy - mówi Anna Kaszewiak z Rynku Hurtowego Bronisze.
Nie przegap najważniejszych wiadomości
Komentarze