×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Ceny truskawek w hurcie rosną w końcówce sezonu

Autor: Aneta Gwara-Tarczyńska/www.sadyogrody.pl 04 lipca 2017 10:12

Ceny truskawek w hurcie rosną w końcówce sezonu fot. shutterstock

Tegoroczny sezon truskawkowy powoli dobiega końca. Mimo iż owoców było nieco mniej, to wysokie ceny zrekompensowały straty. Według analizy serwisu www.sadyogrody.pl ceny truskawek na rynkach hurtowych w całej Polsce rosną. Obecnie wahają się między 5-10 zł/kg.

Warto podkreślić, że podczas ostatniej analizy przeprowadzonej 21 czerwca ceny truskawek wynosiły 3,5-7,5 zł/kg. 

Na Warszawskich Broniszach kilogram truskawek można kupić za 6-8 zł/kg. W tym przypadku odnotowaliśmy wzrost z 3,5-5,5 zł/kg. W Poznaniu ceny truskawek wahają się między 7-9,5 zł/kg, podczas gdy prawie dwa tygodnia temu oscylowały wokół 5-7,5 zł/kg.

Na rynku hurtowym w Łodzi ceny truskawek wzrosły o 3 zł. Obecnie w tym miejscu owoce można kupić za 7-10 zł/kg. W Rzeszowie producenci i dystrybutorzy sprzedają truskawki za 7-8 zł/kg (było 5 zł/kg). Podobny poziom cenowy odnotowaliście na Giełdzie Kaliskiej. Kilogram truskawek kosztuje w tym miejscu 7,5-8 zł/kg (było 5-6 zł/kg).

We Wrocławiu za truskawki otrzymać można 5-8 zł/kg, zaś w Bydgoszczy – 6-7,5 zł/kg.

Według zeszłotygodniowych danych IERiGŻ-PIB, średnia cena skupu truskawki deserowej w wynosiła 5 zł/kg. W Małopolsce tego typu owoce skupowane były średnio za 4,5-5 zł/kg, natomiast na Mazowszu za 5 zł/kg. W woj. podkarpackim truskawki deserowe skupowane były za 4,5-6 zł/kg. Warto podkreślić, że tydzień wcześniej średnia cena skupu owoców deserowych wynosiła 5,5 zł/kg, natomiast rok temu – 4,88 zł/kg.

W zakładach przetwórczych średnia cena skupu truskawek z szypułką wynosiła 3,8 zł/kg. Warto podkreślić, że w analogicznym okresie rok wcześniej tego typu owoce kosztowały 2,67 zł/kg. W woj. lubelskim i łódzkim truskawki z szypułką kosztowały w zakładach przetwórczych 3,7-3,9. Na Podkarpaciu zakłady przetwórcze oferują 3,8-3,9 zł/kg loco zakład.

Truskawki bez szypułki dowiezione do zakładu były nieco droższe. W woj. kujawsko-pomorskim skupowane był średnio za 5,5-5,65 zł/kg, natomiast w lubelskim za 5,7-5,8 zł/kg. W woj. łódzkim za tego typu owoce zakłady przetwórcze płaciły 5,5-5,7 zł/kg, a na Mazowszu – 5,8 zł/kg. Najmniej za truskawki bez szypułki zakłady przetwórcze płaciły w woj. małopolskim – 4,6-4,8 zł/kg. W Wielkopolsce skupowano truskawki za 5 zł/kg a w woj. zachodnio-pomorskim za 4,5-5,25 zł/kg. Średnia cena skupu wynosiła 4,7-5,67 zł/kg loco zakład. Według danych IERiGŻ-PIB rok temu cena za truskawki bez szypułki w zakładach była niższa i wahała się między 4,22 zł/kg.

Jak dowiedział się serwis www.sadyogrody.pl w gminie Jasieniec na koniec zeszłego tygodnia za truskawki bez szypułki I klasy trzeba było zapłacić 5,6 zł/kg, zaś II klasy kosztowały 5,2 zł/kg. Za truskawki z szypułką I klasy otrzymać można było 3,8 zł/kg. Natomiast cena truskawki w kistenie wynosiła 3,5 zł/kg.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI