×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Ceny skupu większości warzyw na niższym poziomie niż przed rokiem

Autor: Agro Nawigator Banku PKO BP 13 stycznia 2020 12:00

Ceny skupu większości warzyw na niższym poziomie niż przed rokiem fot. shutterstock.com

GUS pod koniec grudnia’19 skorygował w górę szacunki krajowych zbiorów warzyw w 2019 z -8% r/r, szacowanych we wrześniu, do -6% r/r. Mimo spadku, ceny skupu większości warzyw (m.in. cebula, kapusta, pietruszka) kształtują się na niższym poziomie niż przed rokiem, wskazując na silniejsze oddziaływanie rynku zagranicznego na notowania krajowe – poinformowano w publikacji Agro Nawigator Banku PKO BP.

W niektórych przypadkach obniżki dotychczas nie mają odzwierciedlenia w spadkach cen detalicznych. Z danych GUS wynika, że ceny detaliczne cebuli w listopadzie’19 wzrosły o blisko 19% r/r przy spadkach cen skupu o 41% r/r oraz obniżek w hurcie o 10% r/r.

Większy niż oczekiwano wcześniej będzie natomiast spadek krajowych zbiorów ziemniaków –13% r/r do 6,5 mln t (we wrześniu spadek szacowano na 11% r/r). Ich produkcja ukształtuje się tym samym na poziomie najniższym od 2015. Jednocześnie będzie to drugi najgorszy pod względem produkcyjnym rok w historii dostępnych danych (od 1961) o wielkości produkcji w Polsce. Znaczący spadek zbiorów uzasadnia obserwowane podwyżki cen ziemniaków (+58% r/r średnio w grudniu’19 w przypadku cen skupu, za IERiGŻ), mimo wzrostu ich zbiorów w pozostałych krajach UE.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI