×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Ceny polskich jabłek wzrosły ale nie są najlepsze

Autor: www.sadyogrody.pl 17 stycznia 2023 12:42

Ceny polskich jabłek wzrosły ale nie są najlepsze Ceny polskich jabłek wzrosły ale nie są najlepsze / fot.shutterstock.com

Komisja Europejska przestawiła raport dotyczący cen jabłek. Wynika z niego, że ceny polskich jabłek przestały być najniższymi w całej Unii.

Ceny polskich jabłek rosną

Wiadomość niby dobra a jednak nie cieszy. Według autorów raportu na temat rynku jabłek w UE, a w tym cen, obecnie polskie jabłka są droższe od wysortowanych jabłek z Belgii czy Holandii.

Cały sektor sadowniczy w UE traci na rosnących koszty środków produkcji, zwłaszcza energii i innych środków produkcji rolnej a także wysokimi kosztami transportu. Odbija się to wyraźnie także na producentach jabłek z Belgii i Holandii.

Według danych ceny w styczniu 2023 roku za polskie jabłka gotowe do sprzedaży wynosiły nieco powyżej 0,48 euro. W przeliczeniu wynosi to około 2,25 złotego za kilogram. Dla porównania w styczniu 2022 ceny za polskie jabłka wynosiły około 0,31 euro czyli 1,45 złotego. Niby jest lepiej jednak zaprezentowane ceny nie oddają realistycznych stawek jakie za swoje owoce otrzymują polscy producenci.

Niższe ceny jabłek w Belgii i Holandii

Niższe ceny notują Holandia - 0,47 euro za kg czyli po przeliczeniu około 2,20 zł/kg oraz Belgia - 0,45 euro za kg czyli około 2,11 zł/kg.

Najlepsze ceny osiągają Francuzi, którzy otrzymują 124 euro za 100 kg wysortowanych jabłek - w przeliczeniu daje to ponad 5,80 zł za 1 kilogram. 

Cały sektor sadowniczy w UE traci na rosnących koszty środków produkcji, zwłaszcza energii i innych środków produkcji rolnej a także wysokimi kosztami transportu

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI