Ceny owoców przed świętami wyższe o 10 proc. niż przed rokiem

$data.author.description Autor: www.portalspozywczy.pl 08 grudnia 2020 08:49

Ceny owoców przed świętami wyższe o 10 proc. niż przed rokiem Ceny owoców przed świętami wyższe; fot. unsplash.com

- Prognozujemy, że ceny żywności i napojów bezalkoholowych przed świętami Bożego Narodzenia będą przeciętnie o ponad 1,1% wyższe niż przed rokiem - mówi serwisowi portalspozywczy.pl Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole Bank Polska. Najsilniej zwiększą się ceny owoców.

– Wzrost cen zostanie odnotowany w większości kategorii. Najsilniej zwiększą się ceny owoców, gdzie dynamika cen może wynieść ok. 10% r/r. Choć tempo wzrostu cen w tej kategorii silnie obniża się w ostatnich miesiącach ze względu na efekty wysokiej bazy sprzed roku oraz tegoroczne relatywnie dobre zbiory, to pozostaje ono wysokie. Wzrost cen ma szeroki zakres produktowy i obserwowany jest zarówno w przypadku owoców krajowych jak i zagranicznych – mówi serwisowi portalspozywczy.pl Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole Bank Polska.

Zdaniem Jakuba Olipry niezależnie od cen żywności, w tym roku przedświąteczne zakupy będą pod wpływem pandemii. – Wpłynęła ona zarówno na sytuację finansową gospodarstw domowych jak i na formę, w jakiej spędzimy tegoroczne święta ze względu na obowiązujące restrykcje administracyjne – mówi.

– Z jednej strony popyt na żywność jest relatywnie odporny na zmiany dochodów konsumentów. Prędzej wstrzymamy się z zakupem nowego telewizora niż ograniczmy konsumpcję żywności, choć jednocześnie może dojść do zmiany naszego koszyka zakupowego, w którym droższe produkty będą wypierane przez tańsze substytuty. Z drugiej strony spotkania przy świątecznym stole w mniejszym gronie nie będą sprzyjać hucznemu świętowaniu i będą negatywne dla popytu na żywność. Stąd oczekujemy, że tegoroczny popyt na żywność przed świętami będzie słabszy niż przed rokiem – podsumowuje Jakub Olipra.

Więcej na www.portalspozywczy.pl.

Owoce dostępne w ofercie Giełdy Rolnej!

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI